021-22700332-35
021-22700332-35

ویزای خانوادگی آمریکا

آمریکا جز کشورهایی است که بیشترین تنوع ویزا را در میان کشورهای جهان دارد و انواع ویزای آن به دسته کلی ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می‌شود. ویزای مهاجرتی به معنای مهاجرت کامل به آمریکا و اخذ اقامت است. آمریکا برای دریافت اقامت، روش های مختلفی را در نظر گرفته که عبارتند از: ویزای خانوادگی، ویزای کار، ویزای ازدواج و برنامه لاتاری آمریکا. ویزای خانوادگی به شخصی که مقیم قانونی ایالت متحده باشد (دارنده گرین کارت) و بالای 21 سال سن دارد، اجازه خواهد داد تا بستگان درجه یک خود را با در نظر گرفتن برخی شرایط به آمریکا بیاورد. در این مقاله مواردی چون تعریف ویزای خانوادگی آمریکا یا ویزای مهاجرتی مبتنی بر خانواده، انواع آن، شرایط اخذ آن، مدارک مورد نیاز و غیره را بررسی خواهیم کرد.

ویزای خانوادگی آمریکا چیست؟

اگر شما در ایالات متحده زندگی می‌کنید، با توجه به وضعیتی که از لحاظ اقامت دارید (شهروند هستید یا مقیم قانونی) می‌توانید با ویزای خانوادگی آمریکا، اعضای درجه یک خانواده خود را به آمریکا بیاورید، البته که باید اطمینان داشته باشید که می‌توانید اعضای خانواده خود را از لحاظ مالی حمایت کنید. اگر شما مقیم قانونی آمریکا هستید و گرین کارت دارید می‌توانید با ویزای مهاجرتی family preference، همسر و فرزندان مجرد خود را به آمریکا بیاورید. این نوع ویزا محدودیت داشته و سالیانه به افراد محدودی بر اساس اولویت تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید حتما باید اقامت قانونی آمریکا داشته باشید؛ افرادی که خود اقامت ندارند یا به صورت غیر قانونی در خاک ایالات متحده هستند نمی‌توانند برای این ویزا دریافت کنند.

اما اگر شما شهروند آمریکا باشید و پاسپورت آمریکایی داشته باشید، می‌توانید با ویزای مهاجرتی immediate relatives اعضای درجه یک خانواده خود یعنی والدین، فرزندان، خواهر، برادر و همسر خود را به آمریکا دعوت کنید و آنها را صاحب گرین کارت کنید. ثبت این درخواست محدودیتی نداشته و به تمام اعضای درجه یک خانواده شما تعلق خواهد گرفت؛ همچنین به درخواست این نوع ویزا با سرعت بیشتری رسیدگی می‌شود.

با ویزای خانوادگی آمریکا، اعضای درجه یک خانواده مقیمان و شهروندان آمریکا می توانند در هر ایالت آمریکا زندگی کرده، تحصیل کنند، شاغل باشند، ملک بخرند و گواهینامه رانندگی داشته باشند.

ویزای خانوادگی آمریکا چیست؟

انواع ویزای خانوادگی آمریکا

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، ویزای خانوادگی آمریکا بر اساس وضعیت فرد دعوت کننده به دو دسته تقسیم می‌شود. هر کدام از این دسته بندی ها هم انواع خود را دارند که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم:

انواع ویزای خانوادگی آمریکا

1. ویزای خانوادگی آمریکا از نوع Family Preference

این ویزا تنها به اعضای درجه یک خانواده مقیم قانونی آمریکا یعنی همسر و فرزندان تعلق می‌گیرد. در هر سال مالی به تعداد افراد مشخصی ویزای خانوادگی آمریکا نوع family preference تعلق می‌گیرد. این نوع ویزای خانوادگی خود به انواع ذیل تقسیم می‌شود:

 • ویزای F-1: مختص فرزندان مجرد شهروندان ایالات متحده (تنها به 23400 نفر در هر سال مالی این ویزا تعلق می‌گیرد.)
 • ویزای F-2: مختص همسر و فرزندان فرد مقیم آمریکا
 • ویزای F-2A: مختص همسر و فرزندان زیر 21 سال (در هر سال مالی به 79940 نفر تعلق خواهد گرفت.)
 • ویزای F-2B: مختص فرزندان بالای 21 سال (در هر سال مالی به 34260 نفر تعلق خواهد گرفت.)
 • ویزای F-3: به فرزندان متاهل شهروندان آمریکایی داده می‌شود که با همسر و فرزندان خردسال خود به ایالات متحده می‌روند. (در هر سال مالی به 23400 نفر تعلق خواهد گرفت.)
 • ویزای F-4: به خواهر و برادر شهروندان آمریکایی داده می‌شود که با همسر و فرزندان خردسال خود به ایالات متحده می روند. برای درخواست این ویزا، شهروند ایالات متحده باید حداقل 21 سال سن داشته باشد. (در هر سال مالی 65000 نفر این ویزا را دریافت می‌کنند.)

1. ویزای خانوادگی آمریکا از نوع Family Preference

2. ویزای خانوادگی آمریکا از نوع Immediate Relative

این دسته از ویزای خانوادگی آمریکا برای آن دسته از شهروندان آمریکا در نظر گرفته شده است که می‌خواهند اعضای خانواده خود یعنی والدین، همسر، فرزندان و خواهر و برادر خود را به آمریکا دعوت کنند. تعداد صدور این نوع ویزا در هر سال مالی محدودیت نداشته و معمولا در مدت زمان کوتاهی فرایند بررسی درخواست و صدور ویزا طی می‌شود.

 • ویزای IR-1: برای همسر شهروند ایالات متحده
 • ویزای IR-2: برای فرزندان مجرد زیر 21 سال شهروند ایالات متحده
 • ویزای IR-3: برای کودکانی که در خارج از کشور توسط یک شهروند آمریکایی به فرزندی پذیرفته شده‌اند
 • ویزای IR-4: برای کودکان خارجی که در داخل ایالات متحده هستند و توسط یک شهروند آمریکایی پذیرفته شده ‌اند
 • ویزای IR-5: برای والدین شهروندان ایالات متحده که حداقل 21 سال سن دارند

2. ویزای خانوادگی آمریکا از نوع Immediate Relative

شرایط دریافت انواع ویزای خانوادگی آمریکا

برای دریاقت انواع ویزای خانوادگی آمریکا از نوع Family Preference، فرد باید آدرس محل سکونت خود در آمریکا، مدارک ازدواج و گواهی تولد فرزندانش را ارائه داده و حداقل 18 سال سن داشته باشد. البته این شرایط برای گروه دیگر ویزاهای خانوادگی آمریکا کمی متفاوت است. ارائه آدرس محل سکونت، مدرک ازدواج (حداقل 2 سال از ازدواج متقاضیان ویزای IR-1 باید گذشته باشد) و تمکن مالی جهت حمایت مالی از اعضای خانواده برای شهروند آمریکا هنگام درخواست ویزای خانوادگی الزامی است.

در خصوص شرایط دریافت ویزای IR-3 و IR-4 که مربوط به کودکانی است که به سرپرستی گرفته می‌شوند، باید بدانید ارائه مدارکی تحت عنوان تایید صلاحیت پدر و مادر الزامی است.

شرایط دریافت انواع ویزای خانوادگی آمریکا

مراحل درخواست ویزای خانوادگی آمریکا

مراحل درخواست ویزای خانوادگی آمریکا به این صورت است که ابتدا باید شهروند یا مقیم آمریکا از داخل کشور برخی مراحل را طی کند و الباقی موارد به عهده اعضای خانواده است.

مراحل درخواست ویزای خانوادگی آمریکا

1. ثبت درخواست ویزا

فرد ساکن ایالات متحده با تکمیل فرمی تحت عنوان فرم I-130، درخواست صدور ویزای خانوادگی آمریکا برای اعضای خانواده خود را به سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) ابلاغ می کند. در صورتی که درخواست تایید شود، پرونده درخواست به سازمان ملی ویزا (NVC) ارجاع داده می‌شود. سازمان ملی ویزا بسته‌ای را با شماره پرونده مختص آن فرد را که حاوی دستورالعمل های کاربردی است برای اعضای خانواده او ارسال می‌کند.

1. ثبت درخواست ویزا

2. تکمیل فرم DS-260

در گام بعدی، اعضای خانواده فرم DS-260 که مربوط ویزای مهاجرتی آمریکا می‌باشد را تکمیل کنند. در پایان تکمیل فرم، برگه تاییدیه برای آنها صادر می‌شود که این تاییدیه جز مدارک مورد نیاز درخواست ویزای خانوادگی آمریکاست.

2. تکمیل فرم DS-260

3. انجام معاینات پزشکی و واکسیناسیون

یکی از دستورالعمل های داخل بسته فرستاده شده توسط سازمان ملی ویزا، مربوط به انجام معاینات پزشکی و واکسن های مورد نیازی است که باید توسط پزشک و بیمارستان مورد تایید دولت آمریکا انجام بگیرد.

3. انجام معاینات پزشکی و واکسیناسیون

4. ارائه مدارک مورد نیاز

علاوه بر ارائه گواهی پزشکی و واکسیناسیون، مدارک دیگری نیز برای ادامه فرآیند درخواست ویزای خانوادگی آمریکا لازم است که در بخش های بعدی به معرفی این مدارک می‌پردازیم.

4. ارائه مدارک مورد نیاز

5. حضور در مصاحبه

بعد از بررسی مدارک، دولت آمریکا از فرد متقاضی برای انجام مصاحبه دعوت می‌کند که اغلب سوالات در مصاحبه مربوط به سوابق فرد و دلیل درخواست ویزای خانوادگی آمریکا می‌باشد. بعد از انجام مصاحبه دولت نسبت به پذیرفتن یا ریجکت ویزا تصمیم خواهد گرفت.

5. حضور در مصاحبه

6. دریافت بسته از NVC

پس از پذیرفته شدن فرد در مصاحبه، سازمان ملی ویزا بسته‌ی دیگری برای فرد متقاضی ارسال می‌کند که تا زمان ورود به خاک ایالات متحده نباید بسته باز شود. مامور سفارت آمریکا در فرودگاه بسته را باز کرده و نسبت به اجازه ورود فرد به خاک این کشور تصمیم خواهد گرفت.

6. دریافت بسته از NVC

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای خانوادگی آمریکا

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • تاییدیه فرم DS-260
 • مدارک مربوط به معاینات پزشکی و واکسیناسیون
 • دو قطعه عکس
 • مدارک ازدواج برای افراد متاهل (افرادی که طلاق گرفته اند یا همسرشان فون کرده است نیز باید مدارک مربوط به شرایط خود را برای اثبات مجرد بودن خود ارائه دهند.)
 • مدارک گواهی تولد یا فرزندخواندگی
 • گواهی عدم سو سابقه
 • سوابق خدمت

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای خانوادگی آمریکا

هزینه ویزای خانوادگی آمریکا

اخذ ویزای خانوادگی آمریکا مراحل مختلفی دارد که هزینه هر کدام از این مراحل نیز جداگانه حساب می‌شود. البته که ساکنین کشورهایی نظیر ایران برای انجام مصاحبه باید به کشورهای همسایه سفر کنند که هزینه‌های سفر نیز به جمع هزینه‌های درخواست ویزای خانوادگی آمریکا اضافه می‌شود. هزینه هایی چون تکمیل فرم I-130، تکمیل فرم DS-260، هزینه های مربوط به معاینات پزشکی، ترجمه مدارک و هزینه درخواست ویزا همگی جز هزینه های مربوط به ویزای خانوادگی آمریکا هستند که با توجه به متغیر بودن قیمت ارز در هر کشور متفاوت هستند.

هزینه ویزای خانوادگی آمریکا

صدور ویزای خانوادگی آمریکا چقدر طول می‌کشد؟

همانطور که قبل تر اشاره شد، به دلیل اینکه ویزاهای خانوادگی جز برنامه Family Preference به تعداد محدودی در هر سال صادر می‌شوند و معمولا درخواست برای آنها زیاد است، زمان پردازش درخواست این نوع ویزای خانوادگی آمریکا و به تبع صدور آن ممکن است تا سالهای طول بکشد؛ هر چه که درخواست زودتر ثبت شود، رسیدگی به آن نیز زودتر انجام می‌گیرد. اما شرایط در مورد ویزاهای خانوادگی Immediate Relative کمی متفاوت است.  برای صدور ویزای IR-1 حدود 8 تا 10 ماه زمان، برای ویزای IR-2 حدود 3 تا 12 ماه زمان و برای ویزای IR-3، IR-4 و IR-5 حدود 6 ماه تا یک سال زمان لازم است.

صدور ویزای خانوادگی آمریکا چقدر طول می‌کشد؟

لینک ‎‎های مهم

Call Now Button