021-22700332-35
021-22700332-35

ویزای دانش آموزی آمریکا

افراد خارجی که مایل به تحصیل در مدارس آمریکا هستند، می‌توانند برای دریافت ویزای دانش آموزی آمریکا (همان ویزای دانشجویی F-1) اقدام کنند. با این حال بسته به اینکه در کدام مدرسه تحصیل کنید، باید تحقیقات کاملی انجام دهید و البته مدرسه نیز ممکن است هزینه‌های زیادی به همراه داشته باشد. در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص ویزای دانش اموزی در امریکا صحبت خواهیم کرد.

شرایط ویزای دانش آموزی آمریکا و تحصیل در مدارس آمریکا

اگر می‌خواهید در ایالات متحده در مهدکودک تا سطح کلاس 12 تحصیل کنید، اولین قدم این است که با سیستم اموزشی آمریکا اشنا شوید. در ایالات متحده کودکان در مدارس ابتدایی (دبیرستان و راهنمایی) و متوسطه (دبیرستان) تحصیل می‌کنند.

مدارس دولتی و خصوصی برای تحصیل دانش‌آموزان وجود دارد. درآمد مالیات محلی، ایالتی و فدرال، بودجه‌ی مدارس دولتی را تامین می‌کند، در حالی که مدارس خصوصی با دریافت شهریه هزینه‌های خود را تامین می‌کنند. درک این تفاوت مهم است زیرا قوانین متفاوتی برای مدارس دولتی و خصوصی اعمال می‌شود.

افرادی که می‌خواهند ویزای دانش آموزی آمریکا (F-1) را دریافت کنند، فقط می‌توانند در دبیرستان دولتی تحصیل کنند و تحصیل در مدارس دولتی از مهدکودک تا پایان ابتدایی امکان‌پذیر نیست. تحصیل در دبیرستان دولتی نیز حداکثر تا 12 ماه امکان‌پذیر است و باید هزینه‌ی کامل و بدون یارانه به دبیرستان پرداخت شود.

شرایط ویزای دانش آموزی آمریکا و تحصیل در مدارس آمریکا

دریافت ویزای دانش آموزی آمریکا برای مدارس مورد تایید SEVP

فقط مدارسی که توسط برنامه ساماندهی دانشجویان و گردشگران (SEVP) تایید شده‌اند، می‌توانند دانش آموزان بین‌المللی را ثبت نام کنند و SEVP فقط انواع خاصی از مدارس ابتدایی تا دبیرستان (K-12) را تایید می‌کند:

  • مدارس خصوصی K-12 در تمام سطوح پایه
  • دبیرستان‌های دولتی (از کلاس نهم تا دوازدهم)

این بدان معناست که مدارس ابتدایی دولتی (یعنی مهد کودک تا پایه‌ی هشتم) مجاز به پذیرش دانش‌آموزان دارای ویزای F-1 نیستند. مطمئن شوید مدرسه‌ای که می‌خواهید در ان ثبت نام کنید دارای گواهی SEVP است. هنگامی که مدرسه مورد نظر خود را انتخاب کردید، دستورالعمل‌های مدرسه برای درخواست و ثبت نام را دنبال کنید تا بتوانید ویزای دانش آموزی آمریکا را بگیرید.

دریافت ویزای دانش آموزی آمریکا برای مدارس مورد تایید SEVP

دریافت فرم I-20 برای ویزا دانش آموزی آمریکا

پس از پذیرش در یک مدرسه دارای گواهی SEVP، فرم I-20 (گواهی واجد شرایط بودن وضعیت دانش آموز غیرمهاجر) را از مسئول تعیین شده مدرسه (DSO) دریافت خواهید کرد. DSOها در مدارس مورد تایید SEVP کار می‌کنند و برای کمک به مهاجران برای درک و پیروی از قوانین تحصیلی در آمریکا فعالیت می‌کنند. مهم است که DSO و چگونگی تماس با آنها را بشناسید.

فرم I-20 یک مدرک مهم است که باید آن را به خوبی نگهداری کنید زیرا در طول فرآیند دانش آموز بین‌المللی و دریافت ویزای دانش آموزی آمریکا به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

دریافت فرم I-20 برای ویزا دانش آموزی آمریکا

تحصیل در مدارس آمریکا با ویزای دانش آموزی

هنگام تحصیل در مدارس آمریکا، مهم است که وضعیت خود را که همان دلیل یا هدف از سفر به آمریکا است را حفظ کنید. به عنوان یک دانش آموز F1، هدف اصلی شما از مسافرت به ایالات متحده، گذراندن یک دوره‌ی کامل تحصیلی در یک مدرسه‌ی مورد تایید SEVP است.

این بدان معناست که فرد دارای ویزای دانش آموزی آمریکا نباید کاری انجام دهد که مانع از تحقق این هدف شود و حتما باید از مقررات مرتبط با تحصیل در ایالات متحده پیروی کند.

تحصیل در مدارس آمریکا با ویزای دانش آموزی

ثبت نام در یک دوره‌ی کامل تحصیلی

دارنده‌ی ویزای دانش آموزی آمریکا باید حداقل ساعات لازم در مدارس مورد تایید SEVP را برای تکمیل برنامه‌ی تحصیلی خود بگذراند. اگر نمی‌دانید چند ساعت در هفته برای پیشرفت عادی در مدرسه و فارغ‌التحصیلی مورد نیاز است با DSO خود صحبت کنید.

ثبت نام در یک دوره‌ی کامل تحصیلی

شرکت در کلاس‌ها

فرد دارنده‌ی ویزای دانش آموزی آمریکا باید در تمام کلاسها شرکت کرده و پیشرفت تحصیلی خود را حفظ کند. بدون صحبت با DSO کلاس‌ها را رها نکنید. اگر درس‌ها برای شما سخت است، با DSO صحبت کنید تا گزینه‌های ممکن را بررسی کنید. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید برنامه‌ی خود را تا پایان تاریخ ثبت شده در فرم I-20 تکمیل کنید، با DSO در مورد تمدید برنامه‌ی احتمالی صحبت کنید.

شرکت در کلاس‌ها

تعطیلات سالانه برای دارنده ویزای دانش آموزی آمریکا

دانش‌اموزانی که یک سال تحصیلی موفقیت‌آمیز در مدارس مورد تایید SEVP گذرانده‌اند، اگر دانش‌آموزان وضعیت خود را حفظ کرده و برای کلاس‌های ترم بعدی ثبت نام کنند، واجد شرایط دریافت تعطیلات سالانه هستند. با DSO خود در مورد زمان تعطیلات تابستانه و واجد شرایط بودن خود پرس و جو کنید.

تعطیلات سالانه برای دارنده ویزای دانش آموزی آمریکا

انتقال به مدرسه دیگر مورد تایید SEVP

اگر با ویزای دانش آموزی آمریکا در مدارس خصوصی K-12 تحصیل می‌کنید، در صورت تمایل می‌توانید به یک مدرسه‌ی جدید و خصوصی منتقل شوید. با این حال، دانش‌آموزان F-1 که در یک دبیرستان دولتی تحصیل می‌کنند، تنها برای 12 ماه می‌توانند در یک مدرسه‌ی دولتی ثبت نام کنند. این محدودیت زمانی شامل تمام دبیرستان‌های دولتی می‌شود، به این معنا که فرد نمی‌تواند یک سال در یک مدرسه‌ی دولتی تحصیل کرده و سپس به دبیرستان دولتی دیگر منتقل شود.

انتقال به مدرسه دیگر مورد تایید SEVP

مزایای ویزای دانش آموزی آمریکا

در حین تحصیل در آمریکا با ویزای دانش آموزی، می‌توانید برای مزایای خاصی اقدام کنید. این مزایا توسط SEVP اعطا نمی‌شود و دانش‌آموزان باید برای دریافت آن به سایر سازمان‌های دولتی درخواست دهند. از مزایای ویزای دانش آموزی آمریکا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای ویزای دانش آموزی آمریکا

دریافت گواهینامه‌ی رانندگی

رانندگی بدون گواهینامه غیرقانونی است اما دانش‌اموزان دارای ویزای دانش آموزی آمریکا که واجد شرایط هستند می‌توانند برای گواهینامه در ایالت محل اقامت خود اقدام کنند. قوانین دریافت گواهینامه رانندگی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است و شرایط سنی دارد. در اکثر ایالت‌ها حداقل سن برای رانندگی بدون نظارت 16 سال است.

دریافت گواهینامه‌ی رانندگی

کار در آمریکا با ویزای دانش آموزی

دانش‌اموزان K-12 به ندرت در حین تحصیل در آمریکا فرصت شغلی پیدا می‌کنند. بسیاری از ایالت‌های آمریکا برای افراد زیر 18 سال، شرایط سنی سختی دارند. با این حال، اگر فردی بخواهد با ویزای دانش آموزی آمریکا از کارفرما دستمزد بگیرید، باید برای شماره‌ی تامین اجتماعی (SSN) اقدام کند.

کار در آمریکا با ویزای دانش آموزی

تغییر وضعیت از ویزای دانش آموزی آمریکا

اگر فرد دارای ویزای دانش آموزی آمریکا بخواهد در زمان اقامت در امریکا، هدف سفر خود را تغییر دهد، باید پیش از انقضای اقامت مجاز خود، درخواست خود را در فرم مربوطه برای خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارسال کند. USCIS توصیه می‌کند به محض اینکه تشخیص دادید باید به دسته‌ی دیگری از ویزای غیرمهاجر تغییر دهید، باید برای آن درخواست بدهید. اگر USCIS درخواست شما را رد کند باید به محض پایان ویزا، آمریکا را ترک کنید.

تغییر وضعیت از ویزای دانش آموزی آمریکا

شرایط پس از پایان تحصیلات در مدارس آمریکا

دانش‌آموزان دارای ویزای دانش آموزی F-1 چه در یک مدرسه دولتی یا خصوصی تحصیل کنند و مایل به ادامه تحصیل در ایالات متحده باشند، می‌توانند برای یک کالج یا دانشگاه دارای گواهی SEVP درخواست بدهند. به این ترتیب این افراد می‌توانند همانند سایر دانش‌آموزان دبیرستانی آمریکا، پیش از فارغ‌التحصیلی درخواست خود را برای کالج ایالات متحده ارسال کنند. در نهایت سوابق SEVIS دانشجوی F-1 باید به کالج یا دانشگاه پذیرنده منتقل شود.

شرایط پس از پایان تحصیلات در مدارس آمریکا

نحوه درخواست ویزای دانش آموزی آمریکا

برای درخواست ویزای دانش آموزی آمریکا چندین مرحله وجود دارد که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد:

نحوه درخواست ویزای دانش آموزی آمریکا

تکمیل درخواست ویزای آنلاین

برای درخواست آنلاین ویزای غیرمهاجرتی لازم است فرم DS-160 را پر کنید و در نهایت از صفحه‌ی تایید و کد آن پرینت بگیرید. پرینت این صفحه برای روز مصاحبه ویزای دانش آموزی آمریکا لازم است. هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 لازم است عکس خود را نیز آپلود کنید. این عکس باید طبق قالب مورد تایید سفارت آمریکا باشد.

تکمیل درخواست ویزای آنلاین

برنامه‌ریزی برای مصاحبه ویزای دانش آموزی آمریکا

معمولا تمام متقاضیان ویزای آمریکا که بین 14 تا 79 سال سن دارند باید برای مصاحبه در سفارت ایالات متحده حاضر شوند. متقاضی ویزای دانش آموزی آمریکا باید برای وقت مصاحبه در سفارت یا کنسولگری آمریکا وقت بگیرید. زمان انتظار برای قرار مصاحبه ویزا بسته به مکان، فصل و دسته‌ی ویزا متفاوت است؛ بنابراین لازم است در اسرع وقت برای گرفتن وقت از سفارت اقدام کنید.

برنامه‌ریزی برای مصاحبه ویزای دانش آموزی آمریکا

پرداخت هزینه‌های ویزای دانش آموزی آمریکا

هزینه‌ی درخواست ویزا غیرقابل استرداد است و باید برای درخواست ویزای دانش آموزی آمریکا نیز هزینه‌ای پرداخت کنید. بعلاوه در صورت تایید شدن ویزای شما نیز باید هزینه‌ی صدور ویزا را به سفارت بپردازید.

پرداخت هزینه‌های ویزای دانش آموزی آمریکا

جمع‌اوری مدارک مورد نیاز برای ویزای دانش آموزی آمریکا

قبل از روز مصاحبه لازم است مدارک مورد نیاز را جمع‌اوری و آماده کنید. این مدارک شامل موارد زیر می‌شود:

  • پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده – پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه بیشتر از مدت اقامت شما در آمریکا معتبر باشد.
  • درخواست ویزای غیرمهاجرتی، صفحه‌ی تایید فرم DS-160
  • رسید پرداخت هزینه‌ی درخواست ویزای دانش آموزی آمریکا که پیش از مصاحبه باید پرداخت شود.
  • هنگام تکمیل فرم آنلاین DS-160 باید عکس خود را آپلود کنید. اما اگر آپلود عکس ناموفق بود، می‌توانید یک عکس چاپ شده در قالب توضیح داده شده در شرایط عکس را به همراه بیاورید.
  • گواهی واجد شرایط بودن برای ویزای F-1 – مدرسه مورد نظر شما فرم I-20 را برای شما ارسال خواهد کرد. فرد متقاضی ویزا و مسئول مدرسه باید این فرم را امضا کنند.

جمع‌اوری مدارک مورد نیاز برای ویزای دانش آموزی آمریکا

شرکت در مصاحبه ویزای دانش آموزی آمریکا

در مصاحبه‌ی ویزای دانش آموزی آمریکا یک افسر با متقاضی مصاحبه می‌کند تا مشخص کند فرد واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی هست یا خیر. متقاضی باید ثابت کند که شرایط لازم طبق قوانین آمریکا را برای دریافت ویزا دارد. در طی این مصاحبه معمولا اسکن اثر انگشت نیز انجام می‌شود. پس از مصاحبه‌ی ویزا، افسر کنسولی ممکن است تشخیص دهد که درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری دارد که در این صورت به شما اطلاع داده خواهد شد.

شرکت در مصاحبه ویزای دانش آموزی آمریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل فرزند

دریافت ویزای دانش آموزی آمریکا اولین قدم برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل فرزند است. محصلین که تصمیم دارند برای تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان وارد آمریکا شوند، باید ویزای F1 دریافت کنند. از آنجایی که حضور والدین در کنار فرزندان محصل می‌تواند بسیار موثر باشد، دولت آمریکا اجازه همراهی یک سرپرست را به دانش‌اموز می‌دهد. اگر بستگانی دارید که در آمریکا زندگی می‌کنند، می‌توانید آنها را به عنوان سرپرست معرفی کنید. در غیر این صورت، والدین می‌توانند برای دریافت ویزای موقتی و غیرمهاجرتی برای همراهی با فرزند دانش آموز خود اقدام کنند.

آمریکا را می‌توان بهترین کشور برای ویزای دانش اموزی نامید. بنابراین اگر قصد دارید در این مسیر قدم بردارید، بهتر است با مشاوران موسسه مون ایمیگریشن در خصوص ویزای دانش آموزی آمریکا و شرایط دریافت آن صحبت کنید.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل فرزند

آیا مدرسه می‌تواند از پرداخت شهریه توسط دانش‌آموز دبیرستان صرفنظر کند؟

خیر. طبق قانون دانش‌آموزی که در وضعیت ویزای دانش آموزی آمریکا (F-1) قرار دارد، اجازه نمی‌دهد بدون پرداخت شهریه در مدرسه متوسطه تحصیل کند. دانش‌آموز باید در تمام موارد هزینه‌ی تحصیل را به طور کامل و بدون یارانه پرداخت کند.

آیا مدرسه می‌تواند از پرداخت شهریه توسط دانش‌آموز دبیرستان صرفنظر کند؟

آیا سازمان‌ها یا افراد می‌توانند از دانش‌آموزان F-1 برای حضور در دبیرستان دولتی حمایت کنند؟

بله. هیچ چیزی در قانون مانع از آن نمی‌شود که یک سازمان یا یک فرد تمام هزینه‌های تحصیل دانش‌اموزی که با ویزای دانش آموزی آمریکا تحصیل می‌کند را بپردازد. با این حال این پرداخت هزینه‌ها نباید از بودجه‌ی عمومی باشد. دانش‌اموز همچنان باید نشان دهد که بودجه‌ی کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در آمریکا را دارد.

آیا سازمان‌ها یا افراد می‌توانند از دانش‌آموزان F-1 برای حضور در دبیرستان دولتی حمایت کنند؟

منبع

منبع

لینک ‎‎های مهم

Call Now Button