021-22700332-35
021-22700332-35

ویزای توریستی

گردشگری بخشی جدایی ناپذیر از توسعه اقتصادی در سراسر جهان است. با این حال، اکثر افرادی که به کشورهای خارجی سفر می‌کنند باید برای ویزای توریستی اقدام کنند. ویزای توریستی تنها برای مقاصد گردشگری بوده و امکان کار، تحصیل یا اقامت با آن وجود ندارد. ما در این مطلب قصد داریم به طور جامع در مورد ویزای توریستی، تفاوت ویزای توریستی و ویزیتوری، نحوه صدور، شرایط دریافت، مدارک مورد نیاز، هزینه ویزای توریستی، مراحل دریافت آن و امکان تمدید آن صحبت کنیم.

ویزای توریستی چیست؟

ویزای توریستی یک سند رسمی سفر است که برای بازدیدکنندگان خارجی به منظور تفریح و گردشگری صادر می‌شود. به عنوان مثال، اگر ساکن ایران هستید و قصد سفر به کشور چین را دارید باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنید. هر کشوری سیاست ویزای خود را برای گردشگران تنظیم می‌کند و سفارتخانه ها و کنسولگری های مربوطه به شما کمک می‌کنند تا نسبت به اخذ ویزای توریستی برای بازدیدهای کوتاه مدت اقدام کنید.

البته همه ی کشورها برای بازدید نیاز به ویزا ندارند. برخی از کشورهایی که ایرانیان می‌توانند بدون ویزای توریستی سفر کنند عبارتند از : کشورهای ارمنستان، مالزی، ترکیه، گرجستان، جزایر کوک، نیووی، دومینیکا و هائیتی.

(اگر می‌خواهید بیشتر در مورد تاریخچه ویزا بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

ویزای توریستی چیست؟

محبوب ترین ویزاهای توریستی جهان

در اینجا لیستی از کشورهایی که بیشترین میزان درخواست برای ویزای توریستی دارند را تهیه کرده ایم:

(دولت آمریکا به بازدیدکنندگان خود اجازه می‌دهد تا با روش تبدیل ویزای آمریکا نوع ویزای خود در این کشور را تغییر دهند. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این مورد هستید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

محبوب ترین ویزاهای توریستی جهان

انواع ویزای توریستی بر اساس نحوه‌ی صدور

ویزای توریستی بسته به قوانین کشور مقصد به شیوه‌های مختلفی صادر می‌شود. نحوه‌ی درخواست اخذ هر کدام از این ویزاها نیز با یکدیگر متفاوت است.در سال‌های اخیر، چندین کشور برای تسهیل گردشگری برای بازدیدکنندگان خارجی، شیوه‌ی صدور ویزاهای توریستی الکترونیکی را اتخاذ کرده‌اند.

تمام مراحل اقدام برای ویزای توریستی الکترونیکی به صورت آنلاین انجام می‌شود و در صورت تایید درخواست ویزا، برگه‌ی آن از طریق سفارت برای فرد ایمیل می‌شود. رای دریافت ویزای آنلاین، می‌توانید بدون مراجعه به سفارت یا کنسولگری، پروسه را از طریق اینترنت تکمیل کنید و ویزا معمولاً ظرف 24 ساعت صادر می‌شود.

برای دریافت ویزای توریستی فرودگاهی هم فرد بعد از ورود به مرز هوایی، زمینی یا دریایی کشور، مقصد مدارک مورد نیاز را ارائه می‌دهد و هزینه را پرداخت می‌کند. برای دریافت ویزای لیبل دار یا برچسبی توریستی، باید مدارک مورد نظر را آپلود کرده، از سفارت وقت گرفته و پس از احراز هویت منتظر صدور ویزای توریستی باشید.

انواع ویزای توریستی بر اساس نحوه‌ی صدور

مدت اعتبار ویزای توریستی

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کشورهای مختلف متفاوت است اما معمولا زمان آن 30 روزه است اما برای کشوری مثل امارات این زمان 14 روزه است. ویزای توریستی در دسته‌ی ویزای کوتاه مدت قرار می‌گیرد و معمولا سینگل ویزاست؛ یعنی به فرد این امکان را می‌دهد که فقط یک بار از مرز عبور کرده و وارد کشور صادر کننده ویزا شود و پس از یکبار ورود دیگر قابل استفاده نیست؛ یعنی فرد برای سفر دوباره به آن کشور باید برای دریافت ویزای جدید اقدام کند.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است به زمان پایان اعتبار ویزای توریستی دقت کنید چراکه یک روز اضافه ماندن در خاک آن کشور غیر قانونی است.

(با گرفتن ویزای استارت آپ شما می‌توانید در کشور دیگر کسب و کاری راه اندازی کرده و اقامت دائم بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

مدت اعتبار ویزای توریستی

شرایط گرفتن ویزای توریستی

به طور کلی می‌توان گفت اگر کشور مقصد شما شرایط درخواست ویزای توریستی را به صورت فرودگاهی و الکترونیکی فراهم کرده است احتمالا قوانین آسان تری نسبت به کشورهایی دارد که ویزا را تنها به صورت مهر در پاسپورت صادر می‌کنند. متقاضیان اخذ ویزای توریستی باید مدارک لازم از جمله پاسپورت معتبر داشته باشند و مامور سفارت را قانع کنند که به خاطر شغل، داشتن ملک و خانواده (فرزند، پدر و مادر) به کشور خود باز می‌گردند و همینطور کشور مقصد را قبل از انقضای اعتبار ویزا ترک می‌کنند.

دارا بودن این شرایط و مواردی نظیر مدت زمان اقامت، داشتن دوست یا خویشاوند در کشور مقصد و عدم ریجکت شدن ویزاهای قبلی شانس شما برای دریافت ویزای توریستی افزایش می‌دهد.

(برای دانستن بیشتر در مورد روال دریافت ویزای آمریکا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

شرایط گرفتن ویزای توریستی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی

به طور کلی، شما باید مدارک زیر را برای درخواست ویزای توریستی آماده کنید:

 • فرم درخواست ویزای توریستی
 • مدارک هویتی از قبیل شناسنامه و …
 • پاسپورت با مدت اعتبار شش ماهه
 • دو قطعه عکس با پس زمینه سفید
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • مدارک تمکن مالی
 • مدرک تعیین محل اقامت (رزرو هتل)
 • گواهی رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت
 • دعوتنامه (در صورتی که از طرف فردی در کشور مقصد برای شمادعوتنامه ارسال شده باشد.)

(پاسپورت امریکا یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا است. اگر مایل به اخذ آن هستید، می‌توانید از صفحه مربوطه آن بازدید کنید.)

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی

مراحل دریافت ویزای توریستی

درخواست ویزای توریستی بسته به نوع ویزا که بالاتر توضیح دادیم، متفاوت است، ما در ادامه مراحل دریافت ویزای توریستی لیبل دار را معرفی می‌کنیم:

(اگر می‌خواهید در مورد قوانین جدید شهروندی آمریکا بیشتر بدانید، از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

1. وارد سایت سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر خود شوید

بعد از شیوع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها بسیاری از کارها به خصوص کارهای مربوط به گرفتن ویزا و اقامت به صورت اینترنتی انجام میشد. خوشبختانه این رویه همچنان ادامه دارد و بسیاری از کشورها به جای حضور فیزیکی افراد با مدارکشان برای درخواست ویزای توریستی، ترجیح می‌دهند افراد در سایت مربوطه درخواست داده، مدارک خود را آپلود کرده و فرم مورد نظر را تکمیل کنند.

شما باید سفارت یا کنسولگری کشور مقصد خود را پیدا کنید و در آن برای خود حساب کاربری ایجاد کنید.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزا کانادا و شرایط دریافت آن به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

2. مدارک مورد نیاز را تحویل دهید

برای موفقیت آمیز بودن درخواست ویزای توریستی، باید مدارک خود را آماده کنید. اگر مدارکتان به زبان مادری شماست، باید طبق دستورالعمل کنسولگری آنها را ترجمه کنید و در قسمت مربوطه آپلود کنید. به علاوه، برخی از اسناد مدنی مانند شناسنامه، گواهی ازدواج و غیره ممکن است به مهر آپوستیل نیاز داشته باشند.

فرم درخواست خود را تکمیل کنید و تمامی اطلاعات را به درستی وارد کنید. چراکه در صورت مغایرت اطلاعات وارد شده با مشخصات واقعی فرد، درخواست ویزا ریجکت می‌شود.

(بیشتر بخوانید: لاتاری آمریکا چیست؟)

3. هزینه ویزای توریستی مورد نیاز را پرداخت کنید

برای رسیدگی به درخواست ویزای نوریستی شما، باید هزینه‌ای را بپردازید که مقدار آن بسته به کشور مقصد شما متفاوت است. برای آگاهی از قیمت ویزای توریستی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

(اگر مایل به گرفتن اقامت آمریکا هستید، با مطالعه مطلب صفحه مربوطه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد شرایط آن کسب کنید.)

4. وقت سفارت بگیرید

پس از تحویل مدارک خود باید برای احراز هویت و ثبت اطلاعات بیومتریک به سفارت کشور مورد نظر بروید. پس از آن منتظر تایید کارگزاران سفارت باشید؛ جواب درخواست ویزای توریستی از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود.

مراحل درخواست ویزای توریستی الکترونیکی هم به همین صورت است با این تفاوت که دیگر نیازی به حضور در سفارت نیست و تمام مراحل آنلاین انجام می‌شود. درخواست ویزای توریستی فرودگاهی هم در بخش مخصوص On Arrival Visa مرزها انجام می‌شود و در صورت تایید مامور مربوطه مهر ویزا روی پاسپورت شما می‌زند.

(اگر می‌خواهید در مورد ارزانترین راه مهاجرت به امریکا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

مراحل دریافت ویزای توریستی

صدور ویزای توریستی چقدر طول می‌کشد؟

زمان پاسخ دهی به درخواست ویزای توریستی بر اساس کشور مقصد تعیین می‌شود و زمان یکسانی ندارد. ویزای شما اگر از نوع فرودگاهی باشد، پاسخ آن در همان لحظه مشخص می‌شود و اگر از انواع دیگر باشد باید منتظر پاسخ سفارت باشید. درخواست ویزای توریستی معمولاً ظرف دو هفته بررسی می‌شود. اما زمان پردازش و پاسخ دهی ممکن است کمتر یا بیشتر از دو هفته طول بکشد؛ این مسئله به محل اقامت شما، فصل و حجم کاری سفارت بستگی دارد.

(در صورتی که به دریافت اقامت کانادا تمایل دارید، حتماٌ با مراجعه به صفحه مربوطه شرایط آن را مطالعه کنید.)

صدور ویزای توریستی چقدر طول می‌کشد؟

تفاوت ویزای توریستی و ویزیتوری

ویزای ویزیتوری ویزایی است برای اهداف مختلف از جمله درمان، جلسات تجاری، گردشگری و… داده می‌شود. بنابراین ویزای توریستی یکی از انواع ویزای ویزیتوری است و با یکدیگر یکی نیستند؛ چرا که ویزای توریستی نسبت به ویزای ویزیتوری محدودیت‌های بیشتری دارد.

(گرفتن ویزا تجاری برای خیلی از افراد فرصت خوبی برای مهاجرت است. اگر شما هم مایل به کسب این ویزا هستید، برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحه مربوطه آن بازدید کنید.)

تفاوت ویزای توریستی و ویزیتوری

هزینه دریافت ویزای توریستی

ویزای توریستی بسته به کشوری که سفر می‌کنید بین 25 تا 160 دلار هزینه دارد. گاهی اوقات ممکن است فرآیند درخواست ویزا آنقدر هزینه نداشته باشد، اما سایر هزینه های خدمات و ترجمه مدارک هزینه بر باشد.

(می‌دانستید با ویزا خود اشتغالی می‌توانید در برخی از کشورها اقامت بگیرید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

هزینه دریافت ویزای توریستی

تمدید ویزای توریستی

در اکثر موارد، نمی‌توانید ویزای توریستی را تمدید کنید، مگر اینکه یکی از شرایط زیر در مورد شما صدق کند:

 • یک اتفاق غیر منتظره در خانواده شما مثل تولد، بیماری، مرگ و غیره رخ داده باشد.
 • یک وضعیت سیاسی پیچیده در کشور شما اتفاق افتاده باشد، که بازگشت به کشورتان خطرناک تلقی شود.
 • حوادث طبیعی و مهیبی مثل طوفان، زلزله، سونامی و غیره رخ داده باشد.

(کانادا یکی از ارزشمندترین گذرنامه‌ها در دنیا را دارد. بنابراین، اگر مایل به گرفتن پاسپورت کانادا هستید، با مراجعه به صفحه مربوطه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن بدست آورید.)

تمدید ویزای توریستی

چند بار می‌توان اقدام به دریافت ویزای توریستی کرد؟

معمولاً محدودیتی برای درخواست ویزای توریستی وجود ندارد. تا زمانی که شرایط و مدارک لازم را داشته باشید و دستورالعمل های ویزای قبلی خود را رعایت کرده باشید می‌توانید نسبت برای گرفتن ویزای توریستی اقدام کنید.

(بیشتر بخوانید: چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟)

ریجکت ویزای توریستی

درخواست ویزای توریستی شما ممکن است به هر یک از دلایل زیر رد شود:

 • شما اطلاعات نادرستی در درخواست ویزای خود ارائه کردید.
 • پاسپورت شما طبق شرایط سفارت به روز نیست.
 • شما یک درخواست ناقص ارسال کردید.
 • شما به جرمی سنگین محکوم شده اید.
 • کشور مقصد شما قبلاً شما را به دلیل نقض قوانین ویزا اخراج کرده است.

(برای مسافرت به کشور دیگر از طریق آمریکا، شما نیاز به ویزای ترانزیت آمریکا برای ایرانیان دارید که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می‌توانید از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

ریجکت ویزای توریستی

تبدیل ویزای توریستی به ورک پرمیت

خیلی از افراد با نیت مهاجرت از طریق ویزای توریستی به کشوری سفر کرده و در خاک آن کشور اقدام به دریافت نوع دیگری از ویزا یا اقامت دائم می‌کنند. البته که نمی‌توان این روش را یک راه همیشه کاربردی دانست؛ چون شما برای تبدیل ویزا به ورک پرمیت باید یک پیشنهاد کاری داشته باشید. همچنین برای تبدیل ویزای توریستی به ویزا تحصیلی از طرف یک دانشگاه یا کالج کشور موردنظر باید نامه پذیرش دریافت کرده باشید.

مهم‌ترین شرط تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری اطمینان افسر اداره مهاجرت از بازگشت شما به کشورتان است؛ بنابراین مهاجرت از طریق ویزای توریستی نیازمند شرایط خاص و وابسته به قوانین کشور مقصد می‌باشد.

(بیشتر بخوانید: ویزای کاری چیست؟)

تبدیل ویزای توریستی به ورک پرمیت

ویزای توریستی آمریکا

ایالات متحده، علاوه بر اینکه یک مقصد توریستی محبوب است، کشوری است که مردم به دنبال فرصت های شغلی و تجاری مناسب در آن هستند. ویزای توریستی آمریکا به دو دسته B1 و B2 تقسیم می‌شود و این دسته بندی برای تفکیک اهداف تجاری و گردشگری بازدیدکنندگان اعمال شده است. این نوع ویزا در دسته ویزای غیر مهاجرتی آمریکا قرار گرفته و به فرد اجازه اقامت کوتاه مدت (کمتر از شش ماه) را در خاک آن کشور می‌دهد. در ادامه با انواع ویزای توریستی آمریکا آشنا می‌شویم.

ویزای B1 یک ویزای غیر مهاجرتی ایالات متحده است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد برای مقاصد تجاری وارد ایالات متحده شوند. پس از انقضای این نوع ویزای امریکا، میتوان دوباره نسبت به اخذ ان اقدام کرد. در واقع درخواست ویزای توریستی آمریکا محدودیتی ندارد و هر چندبار در سال می توان برای دریافت آن اقدام کرد.

تفاوت ویزای B1 و B2 امریکا در این است که ویزای B2 توریستی آمریکا به شما این امکان را می‌دهد که با هدف گردشگری، تفریح، دیدار دوستان و خانواده وارد ایالات متحده شوید.

هزینه ویزای توریستی آمریکا در حدود 160 دلار می‌باشد.
ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی کانادا

کانادا کشوری در قاره آمریکای شمالی است که درست بالای ایالات متحده قرار دارد و به عنوان کشوری بسیار توسعه یافته شناخته می‌شود و البته آب و هوا و طبیعت آن همواره عاملی برای جذب گردشگران از سراسر جهان بوده است. تقاضا برای سفر به کانادا در چند سال اخیر به طور پیوسته به خصوص در میان ایرانیان در حال افزایش بوده است، اما دریافت ویزای توریستی کانادا سخت گیری‌های خاص خود را دارد.

واجد شرایط بودن و ارائه مدارک کافی (داشتن پاسپورت با حداقل اعتبار هفت ماه، ارائه فیش حقوقی، سند ملکی، بلیط رفت و برگشت و …) به دولت کانادا شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی کانادا افزایش می‌دهد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید گرفتن ویزای توریستی کانادا نیازمند مراجعه به سفارت و انجام تست بیومتریک می‌باشد و از آنجایی که در ایران سفارت کانادا وجود ندارد، ایرانیان برای اخذ ویزای توریستی کانادا باید عازم کشورهای همسایه مثل ترکیه، ارمنستان، عمان و … شوند.

ویزای توریستی کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا

هزینه اخذ ویزای توریستی کانادا 100 دلار کانادا بوده و هزینه انجام تست بیومتریک 85 دلار کانادا می‌باشد؛ البته باید هزینه های سفر به کشورهای همسایه برای انجام تست را هم در نظر داشت. مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا 100 روز بوده و به صورت ویزای سینگل یا ویزای مولتیپل صادر می‌شود.

(اگر یک کارآفرین هستید و می‌خواهید از طریق کارآفرینی به کانادا مهاجرت کنید، پس حتماٌ مقاله ویزای استارتاپی کانادا را مطالعه کنید.)

هزینه ویزای توریستی کانادا

لینک ‎‎های مهم

Call Now Button