021-22700332-35
021-22700332-35

اقامت کانادا

کانادا کشوری در قاره آمریکای شمالی است که درست بالای ایالات متحده قرار دارد و به عنوان کشوری بسیار توسعه یافته شناخته می‌شود. تقاضا برای سفر به کانادا در چند سال اخیر به طور پیوسته به خصوص در میان ایرانیان در حال افزایش بوده است، اما قبل از اقدام به مهاجرت به کانادا بهتر است اطلاعات کافی در زمینه شرایط این کشور و روش های دریافت اقامت کانادا کسب کرد. در ادامه این مطلب در خصوص چیستی ویزای اقامت کانادا، شرایط و مراحل درخواست، مزایای اقامت کانادا، کارت pr کانادا، تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا، انواع اقامت کانادا، اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج، اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و … صحبت می‌کنیم.

اقامت کانادا

شما بعنوان فردی که قصد مهاجرت به این کشور پیشرفته، با طبیعتی بکر و آب و هوایی مطلوب را دارید در ابتدا باید با ویزای کانادا و انواع آن آشنا شوید، چرا که شما در صورت داشتن هر نوعی از ویزای کانادا اجازه ورود به خاک این کشور را خواهید داشت و سپس پس از گذشت زمان و مراحل خاص می توانید نسبت به اخذ اقامت دائم، شهروندی و پاسپورت کانادا اقدام کنید. دریافت ویزای کانادا به این معناست که کنسولگری یا سفارت کانادا شما را واجد شرایط برای سفر به این کشور و اخذ اقامت دائم یا موقت در کانادا دانسته است.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های مهاجرت به کانادا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

اقامت کانادا

ویزای موقت و دائم کانادا

ویزای کانادا به دو دسته کلی ویزای موقت و ویزای دائمی کانادا تقسیم می‌شود:

(برای دانستن بیشتر در رابطه با مدت زمان سیتیزن شدن در کانادا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

ویزای موقت و دائم کانادا

ویزای موقت کانادا

ویزای موقت کانادا به فرد این امکان را می‌دهد که برای مدت زمان خاصی که (معمولا 6 ماه است) توسط کنسولگری کانادا یا افسران خدمات مرزی (BSO) تعیین می‌شود، در کانادا بماند. ویزای موقت کانادا می‌تواند سینگل یا مولتیپل باشد؛ ویزای سینگل به فرد این امکان را می‌دهد که فقط یک بار وارد کانادا شود، 6 ماه بماند و سپس کانادا را ترک کند. اما با ویزای مولتیپل فرد می‌تواند چندین بار وارد کانادا شود تا زمانی که ویزای وی منقضی شود و در انجا اقامت داشته باشد. شما می‌توانید با تبدیل ویزای موقت خود به ویزای دائم، اقامت کشور کانادا را داشته باشید.

انواع ویزای موقت کانادا به شرح زیر است:

 • ویزای توریستی کانادا
 • سوپر ویزای کانادا
 • ویزای دیپلماتیک و رسمی
 • ویزای حسن نیت
 • ویزای تجاری کانادا
 • ویزای موقت کار کانادا
 • ویزای تعطیلات کاری
 • ویزای تحصیلی کانادا

(اگر می‌خواهید در مورد مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

ویزای موقت کانادا

ویزای دائم کانادا

ویزای دائمی کانادا یا همان اقامت کانادا، به دارنده آن اجازه اقامت دائم در این کشور را می‌دهد؛ مانند گرین کارت آمریکا. پس از دریافت ویزای دائمی یا اقامت کانادا، می‌توانید در هر استان کانادا زندگی کنید و با کار یا تحصیل مشغول شوید. پس از تایید اقامت دائم شما، کارت اقامت دائم یا کارت pr کانادا دریافت خواهید کرد. پی آر کانادا که به نام کارت روابط عمومی کانادا نیز شناخته می‌شود ثابت می کند که شما اقامت کانادا را دارید. برای درخواست اقامت کانادا باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و این کارت باید همواره به خصوص هنگام سفر همراه شما باشد.

انواع ویزای دائم به شرح زیر است که در ادامه مطلب در بخشی جداگانه به طور مفصل به معرفی هر کدام می‌پردازیم:

 • برنامه سرمایه گذار مهاجر کانادایی
 • برنامه ویزای استارتاپ
 • ویزای خوداشتغالی
 • برنامه کارگر ماهر منتخب کبک
 • ویزای اسپانسرشیپ کانادا

ویزای دائم کانادا

کارت pr کانادا چیست؟

تا به اینجای متن توضیح دادیم که اگر فردی قصد زندگی در کشوری چون کانادا را دارد باید در ابتدا نسبت به دریافت یکی از انواع ویزا کانادا و پس از آن اقامت کانادا اقدام کند. پس از دریافت اقامت دائم کانادا، کارتی با عنوان کارت pr کانادا به فرد داده می‌شود که نشان می‌دهد این شخص مقیم قانونی کشور کانادا است و اجازه زندگی، تحصیل و کار در کانادا را دارد.

اعتبار این کارت 5 ساله بوده و برای تمدید آن باید در طی 5 ساله گذشته حضور 730 روز شما در خاک کانادا ثبت شده باشد. توجه داشته باشید اخذ اقامت دائم کانادا و  داشتن کارت pr به معنای شهروندی کانادا نیست.

کارت pr کانادا معادل مفهوم گرین کارت آمریکاست.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اقامت در آمریکا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

کارت pr کانادا چیست؟

تفاوت اقامت کانادا با شهروندی کانادا

اخذ اقامت کانادا در واقع یک مرحله عقب‌تر از شهروندی کانادا است و در برخی مسائل، میان این دو مفهوم تفاوت‌هایی وجود دارد که ادامه به آن می‌پردازیم. البته در بسیاری موارد مثل پرداخت مالیات و رعایت قوانین کانادا، مقیم دائم و شهروند تفاوتی ندارند.

(برای دانستن بیشتر در رابطه با شرایط گرفتن شهروندی آمریکا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

تفاوت اقامت کانادا با شهروندی کانادا

1. امکان رای دادن یا کاندیداتوری

با اخذ اقامت کانادا شما همچنان قادر به رای دادن در انتخابات، کاندید شدن و کسب مناصب دولتی خاص که به مجوز امنیتی سطح بالا نیاز دارند نخواهید بود و باید حتما شهروند کانادا باشید.

(بیشتر بخوانید: چگونه میتوان پاسپورت امریکا را گرفت؟)

1. امکان رای دادن یا کاندیداتوری

2. کارت pr در برابر پاسپورت کانادایی

شما با دریافت اقامت دائم کانادا قادر به دریافت پاسپورت کانادا نخواهید بود و برای سفر به خارج از کشور باید پاسپورت کشور خود و کارت pr معتبر ارائه دهید. pr کانادا مدت اعتبار مشخصی دارد و پس از اتمام آن زمان باید نسبت به تمدید کارت پی آر کانادا اقدام کنید.

(اگر می‌خواهید در مورد روش گرفتن پاسپورت کانادا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

2. کارت pr در برابر پاسپورت کانادایی

3. امکان زندگی خارج از کانادا

افرادی که اقامت دائم کانادا دارند، می توانند خارج از کانادا زندگی کنند اما از آنجایی که کارت پی آر هر پنج سال به تمدید نیاز دارد، باید برای تمدید آن در مدت 5 سال حدود 2 سال (730 روز) را در خاک کانادا باشند؛ در غیر این صورت ممکن است اقامت کانادا را از دست بدهند. البته در مورد این موضوع استثنائاتی هم وجود دارد.

به عنوان مثال، کسانی که خارج از کانادا هستند اما همسر یا والدینشان شهروند کانادا هستند و کسانی که به سبب ماموریت شغلی خارج از کانادا زندگی می‌کنند، شامل این قانون نمی‌شوند.

(بیشتر بخوانید: ویزا را از کجا بگیریم؟)

3. امکان زندگی خارج از کانادا

الزامات اخذ اقامت کانادا

 • گذرنامه معتبر صادر شده توسط دولت با حداقل یک صفحه خالی که آخرین صفحه آن نباشد
 • اگر مدارک درخواستی به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی هستند، احتیاج به ترجمه دارند
 • دو عکس مناسب
 • گواهی عدم سو سابقه کیفری
 • رسید پرداخت هزینه های ویزا
 • تاییدیه فرم مرکز درخواست ویزا
 • گواهی معاینه پزشکی

(بیشتر بخوانید: چگونه ویزای امریکا بگیریم؟)

الزامات اخذ اقامت کانادا

مراحل دریافت اقامت کانادا

هر کدام از انواع برنامه های مهاجرتی کانادا روند خاص خود را دارند، اما مراحل دریافت pr کانادا به طور کلی به این صورت است:

 • وارد وب سایت کانادا شده، سپس وارد بخش Immigration و بعد “Find out if you can apply” شوید.
 • پرسشنامه را تکمیل کنید. در صورتی که واجد شرایط برای دریافت هر کدام از ویزاهای دائمی کانادا باشید، یک کد و دستورالعمل برای نحوه درخواست اقامت دریافت خواهید کرد.
 • با استفاده از اطلاعات بانکی خود در سیستم GCKey یک حساب ایجاد کنید و کد مرجع را وارد کرده و وارد حساب شوید.
 • مدارک لازم را آپلود کنید، درخواست خود را ثبت کرده و هزینه‌ی مربوط به پرداخت درخواست را وارد کنید.
 • در مصاحبه حضوری جهت ثبت اطلاعات بیومتریک شرکت کنید.
 • اگر درخواست ویزای شما تایید شود، باید طبق دستورالعمل کنسولگری کانادا پاسپورت خود را پست کنید.
 • کنسولگری ویزا را روی پاسپورت شما مهر می‌کند و کارت سفر اقامت دائم (PRTC) را همراه پاسپورت شما از طریق پست برای شما ارسال می‌کند.
 • سپس می توانید به کانادا سفر کنید و منتظر باشید تا کارت پی آر شما صادر شود. (معمولا صدور کارت pr کانادا برای ساکنین جدید 45 روز و تمدید کردن آن 100 روز طول خواهد کشید)

مراحل دریافت اقامت کانادا

انواع اقامت کانادا

بسته به شرایط شما، راه‌های مختلفی برای دریافت اقامت کانادا وجود دارد که در ادامه 4 دسته بندی کلی را معرفی می‌کنیم:

 • یافتن شغل دائمی در کانادا
 • قرار گرفتن تحت حمایت خانواده
 • شروع یک کسب و کار یا سرمایه گذاری
 • سایر روش های دریافت ویزای دائمی

(اگر می‌خواهید در مورد پروسه اخذ سوپر ویزا کانادا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

انواع اقامت کانادا

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

برنامه اکسپرس اینتری کانادا (Canada Express Entry Program) یک برنامه مهاجرت الکترونیکی است که توسط دولت کانادا طراحی شده است و به افراد از سراسر جهان اجازه می‌دهد بر اساس مهارت‌های خاص خود برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنند. با توجه به اینکه کانادا به نیروی کار در مشاغل مختلف احتیاج دارد، این برنامه جهت جذب هر چه بیشتر و سریعتر افراد واجد شرایط شروع به کار کرد.

برنامه اکسپرس اینتری به صورت آنلاین در وب سایت دولت کانادا تکمیل می‌شود. افراد باید مشخصات، مهارت‌ها، تحصیلات و سابقه شغلی خود را برای کسب امتیاز ارسال کنند. اطلاعات و ویژگی‌هایی که فرد متقاضی ارائه می‌دهد، از طریق فاکتورهای مختلف رتبه بندی می‌شوند و امتیاز می‌گیرند. سپس از پروفایل‌هایی که بیشترین امتیاز را کسب می‌کنند، دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. در صورت اخذ اقامت دائم کانادا، فرد متقاضی می‌تواند به کانادا مهاجرت کرده و از تمام حقوق قانونی خود برخوردار شود.

برنامه اکسپرس اینتری کانادا به نیروهای متخصص اجازه می‌دهد تا به کانادا مهاجرت کرده و در آنجا کار کنند و شانس خود را برای گرفتن اقامت کانادا و شهروندی افزایش دهند.

اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

گرفتن اقامت کانادا از طریق کار

قابل دسترس ترین روش برای دریافت اقامت دائم کانادا، پیدا کردن شغل است. دولت کانادا از طریق برنامه Express Entry نسبت به جذب نیروهای متخصص در هر زمینه‌ای و در نهایت صدور اقامت کانادا برای این افراد فعالیت می‌کند. از آنجایی که طیف وسیعی از نیروهای متخصص متقاضی وجود دارد، دولت کانادا چهار دسته بندی مختلف را در اکسپرس اینتری طراحی کرد.  تفاوت اصلی بین این دسته بندی‌ها مهارت‌های زبانی، نوع شغل و تجربه کاری است. سه دسته اول در روش گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق کار مربوط می‌باشند.

 • برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
 • برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)
 • برنامه نامزدهای استانی (PNP)
 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)

(برای دانستن بیشتر در رابطه با شرایط اخذ ویزای کاری کانادا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

گرفتن اقامت کانادا از طریق کار

اخذ اقامت کانادا با برنامه تجارت ماهر فدرال

برنامه تجارت ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Program) یکی از سه برنامه‌ای است که به نیروهای متخصص خارجی کمک می‌کند تا شغل مناسب پیدا کرده و در نتیجه به اقامت کانادا دست پیدا کنند. این برنامه توسط پلتفرم آنلاین Express Entry Canada مدیریت می‌شود. شانس انتخاب شدن از طریق این برنامه برای برخی نیروها بسیار بالاست چرا که کانادا در بسیار از مشاغل با مشکل کمبود نیروی کار مواجه است.

هر سال دولت کانادا فهرستی از مشاغلی که در آن کمبود نیروی کار دارند را منتشر می‌کنند که این مشاغل مطابق با فهرست طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) هستند. اگر از طریق برنامه Skilled Trades Canada اقامت دائم کسب کنید، می‌توانید در کانادا کار کنید و پس از چند سال شهروند کانادا شوید. هر ساله از حدود 3000 نفر برای درخواست اشتغال در 26 فیلد کاری مختلف دعوت می‌شود که از این 26 شغل، 17 شغل تنها 100 نفر نیروی کاری جذب می‌کنند و ما بقی محدودیتی ندارند. برخی از این مشاغل عبارتند از:

 • برقکار
 • نجار
 • مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما
 • کارگر ماشین سازی
 • آهنگر
 • جوشکار
 • اپراتور جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • لوله کش
 • و…

اخذ اقامت کانادا با برنامه تجارت ماهر فدرال

دریافت ویزای اقامت کانادا با برنامه کارگر ماهر فدرال

برنامه کارگر ماهر فدرال کانادا (Federal Skilled Worker Canada Program) نیز برای جذب افراد با تجربه شغلی مناسب برای کشور کاناداست. فرآیند درخواست از 6 ماه تا 1 سال طول می‌کشد و بسیار رقابتی است. برخی از مشاغل مورد نیاز عبارتند از:

 • دندان پزشک
 • معمار
 • آشپز
 • قصاب
 • کارگر میدان نفتی و …

دریافت ویزای اقامت کانادا با برنامه کارگر ماهر فدرال

گرفتن اقامت کانادا با برنامه نامزدهای استانی

از طریق برنامه نماینده‌های استانی (Provincial Nomination Programs)، افراد متقاضی مانند مانند دانشجویان، کارگران و کارآفرینان می‌توانند استانی که قصد زندگی و فعالیت در آن را دارند را هم انتخاب کنند. مهارت، تحصیلات و تجربه کاری فرد متقاضی باید برای رشد و توسعه اقتصاد آن استان مفید باشد. پذیرفته شدن به عنوان نماینده از هر استانی امتیاز شما در سامانه اکسپرس اینتری را تا 600 امتیاز ارتقا داده و احتمال دریافت اقامت دائم را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 برنامه نماینده‌های استانی (Provincial Nomination Programs) شامل استان نوناووت و کبک نمی‌شود.

(اگر مایل هستید که در مورد گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا بیشتر بدانید، از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

گرفتن اقامت کانادا با برنامه نامزدهای استانی

اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه نیروی متخصص منتخب کبک

کانادا از استان‌های مختلفی تشکیل شده است و هر کدام قوانین خاص خود را در مورد امور مهاجرتی دارند. کبک یکی از استان هایی است که برنامه مهاجرتی خاص خود تحت عنوان (Quebec-Selected Skilled Workers Program) را ارائه می‌دهد. فقط افرادی که قصد کار، تهیه مسکن و زندگی در این استان را دارند مدارک خود را ارسال کرده تا درخواستشان بر اساس قوانین استان ارزیابی شود.

(اگر مایل هستید که در مورد مهلت لاتاری گرین کارت آمریکا بیشتر بدانید، از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه نیروی متخصص منتخب کبک

اقامت کانادا از طریق ازدواج و خانواده

اگر شهروند یا مقیم دائم کانادا هستید و یکی از اعضای خانواده شما (همسر، فرزند، پدر و مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ) می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند، این فرصت را دارید که به آنها کمک کنید. شما می‌توانید اسپانسر آنها شوید و درخواست مهاجرت آنها را آسان‌تر کنید؛ البته این موضوع نیازمند واجد شرایط بودن است.

هم اسپانسر و هم اعضای خانواده آنها که در خارج از کشور زندگی می کنند باید شرایط خاصی را داشته باشند تا بتوانند برای برنامه حمایت مالی کانادا واجد شرایط شوند.

اقامت کانادا از طریق ازدواج و خانواده

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

اقتصاد کانادا پیوسته در حال توسعه است و اگر شما یک تاجر و یا سرمایه گذار هستید که می‌توانید از طریق روش های زیر نسبت به اخذ اقامت کانادا اقدام کنید.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

دریافت اقامت کانادا با برنامه سرمایه گذار مهاجر

ویزای برنامه سرمایه گذار مهاجر دارای شرایط خاصی است؛ از جمله اینکه دارایی خالص فرد باید حداقل 800000 دلار کانادا باشد و نیمی از دارایی یعنی چیزی حدود 400000 دلار را در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری کند. و دولت سرمایه اولیه را 5 سال بعد بدون هیچ سودی به فرد خارجی سرمایه گذار برمی‌گرداند.

دریافت اقامت کانادا با برنامه سرمایه گذار مهاجر

اخذ اقامت کانادا با ویزای استارتاپ

اگر ایده‌ی جدیدی دارید و رویای راه اندازی یک کسب و کار در کانادا را در سر می پرورانید و در عین حال به دنبال اخذ اقامت کانادا نیز هستید، درخواست ویزای استارتاپ (کارآفرینی) بهترین گزینه برای شماست. دریافت ویزای کارآفرینی کانادا شرایطی دارد از جمله اینکه دارایی خالص فرد باید حداقل 300000 دلار کانادا باشد و متعهد به مدیریت حداقل یک سوم آن کسب و کار و همچنین ایجاد اشتغال در مدت 3 سال حضور در این کشور باشد.

ویزای استارت‌آپ کانادا فرصت‌های بسیار خوبی برای کسب‌وکارهای خارجی جدید است.

اخذ اقامت کانادا با ویزای استارتاپ

گرفتن اقامت کانادا با ویزای خود اشتغالی

ویزای خوداشتغالی کانادا مربوط به اشخاصی است که در تجارت، ورزش و امور فرهنگی مهارت دارند و می‌خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. معمولا نیاز است فرد در حداقل دو شاخه مهارت کافی داشته باشد.

 دولت کانادا از مارس 2018 درخواست‌ ویزای خود اشتغالی برای مشاغل مربوط به کشاورزی را نمی‌پذیرد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن ویزای بیزینس آمریکا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

گرفتن اقامت کانادا با ویزای خود اشتغالی

دریافت اقامت کانادا با برنامه پرستار خصوصی

این ویزا به پرستارانی داده می‌شود که صلاحیت مراقبت از سالمندان، افراد ناتوان یا کودکان را دارند و می توانند در کنار آنها زندگی کنند.

دریافت اقامت کانادا با برنامه پرستار خصوصی

دریافت ویزای دائم با کلاس تجربه کانادایی

برنامه کلاس تجربه کانادایی (Canada Experience Class) برای افراد خارجی که به صورت موقت در کانادا کار کرده‌اند و حالا می‌خواهند مقیم کانادا شوند، ایجاد شده است. بنابراین اگر در 3 سال گذشته به مدت 1 سال به عنوان نیروی تمام وقت یا پاره وقت در کانادا بوده اید، می‌توانید از طریق این برنامه درخواست دهید. با اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا از امکانات پزشکی و تحصیلی برای خود و فرزندانتان برخوردار شوید.

دریافت ویزای دائم با کلاس تجربه کانادایی

مزایای اقامت دائم کانادا

 • در صورت اخذ اقامت کانادا، از موارد ذیل بهره مند خواهید شد:
 • قرار گرفتن تحت پوشش مراقبت سلامت همگانی
 • کیفیت زندگی بالا
 • زندگی در یکی از امن ترین کشورهای جهان
 • بازار کار در حال گسترش
 • اقتصاد پویا
 • دارای بهترین و معتبرترین دانشگاه ها
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا بدون هیچ محدودیتی
 • برخورداری از حقوق و آزادی های کانادا
 • امکان دریافت شهروندی و پاسپورت کانادا در صورت واجد شرایط بودن

مزایای اقامت دائم کانادا

لینک ‎‎های مهم

Call Now Button