021-22700332-35
021-22700332-35

پاسپورت کانادا (گذرنامه کانادا)

به دنبال پاسپورت معتبری هستید که به شما اجازه سفر به کشورهای گوناگون دنیا را بدهد؟ اگر اینطور است، شما می‌توانید پاسپورت کانادا را بگیرید. گذرنامه کانادا یکی از با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا است که شما با آن می‌توانید بدون گرفتن ویزا به بیش از ۱۵۰ کشور دنیا سفر کنید. اما آیا می‌دانید که انواع پاسپورت کانادا چه هستند یا شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ آن چه هستند؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد گذرنامه کانادا، شرایط و فرایند اخذ آن صحبت کنیم.

پاسپورت کانادا ارزشش چقدر است؟

هرچه که ارزش یک پاسپورت بالاتر باشد، امکان سفر مسافران به کشورهای دیگر با آن پاسپورت آسان‌تر است. برای مثال، گذرنامه کانادا ارزشش به قدری است که شما می‌توانید از آن بدون گرفتن ویزا به بیش از ۱۵۰ کشور دنیا سفر کنید. همچنین، اگر شما این پاسپورت را دارید ولی ویزای کانادا را ندارید و فقط دارای مدرک‌های ویزای فرودگاهی هستید، می‌توانید به ۵۰ کشور بدون ویزا کانادا سفر کنید.

این اعتبار بالای گذرنامه کانادا به این دلیل است که کانادا روابط دوستانه و سیاسی قوی با بسیاری از کشورها دارد. در نتیجه، پاسپورت معتبری دارد که این اعتبار به شهروندانش اجازه می‌دهد که بدون انجام بسیاری از مراحل اداری بتوانند به بسیاری از کشورها بدون ویزا سفر کنند. پاسپورت کانادا ارزشش به قدری است که جزو 10 پاسپورت برتر دنیا محسوب می‌شود.

پاسپورت کانادا ارزشش چقدر است؟

پاسپورت کانادا چند سال اعتبار دارد؟

آیا می‌دانید که پاسپورت کانادا چند سال اعتبار دارد؟ اعتبار گذرنامه کانادا بسته به سنی که آن فرد می‌خواهد پاسپورت را بگیرد متفاوت است. اگر شما بالای ۱۶ سال سن داشته باشید، پاسپورتی که می‌گیرید می‌تواند به انتخاب خودتان ۵ یا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. اما اگر فرزندی دارید که سنش زیر ۱۶ سال است فقط می‌توانید پاسپورت با اعتبار ۵ ساله را برای او بگیرید.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرم ویزای آمریکا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

پاسپورت کانادا چند سال اعتبار دارد؟

به چه کشورهایی می‌توان با پاسپورت کانادا بدون ویزا سفر کرد؟

همانطور که قبلا گفتیم، به دلیل اعتبار بالای گذرنامه کانادا سفر برای شهروندان آن بدون دریافت ویزا خیلی راحت است. در مجموع، شهروندان کانادا با داشتن گذرنامه کانادا بدون ویزا می‌توانند به ۱۸۷ کشور بدون ویزا سفر کنند. کشورهایی که می‌توان با پاسپورت کانادا بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد، شامل کشورهای منطقه شنگن اروپا، آمریکای شمالی، امارات متحده عربی، آفریقای جنوبی، آرژانتین، کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و برخی از کشورهای آسیایی مثل تایلند و سنگاپور می‌شوند.

توجه داشته باشید که اگر گذرنامه کانادا را دارید، سفر به این کشورها به این معنی نیست که شما به زمان دلخواه تان می‌توانید در آنها اقامت داشته باشید و باید مقررات مربوط به اقامت این کشورها را رعایت کنید.

(برای دانستن بیشتر در رابطه با مراحل اخذ ویزای تحصیلی آمریکا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

به چه کشورهایی می‌توان با پاسپورت کانادا بدون ویزا سفر کرد؟

انواع گذرنامه کانادا چه هستند؟

کانادا بنابر نوع استفاده و سمت متقاضیان برای دریافت پاسپورت چهار نوع پاسپورت را صادر می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه در مورد انواع گذرنامه کانادا برایتان توضیح دهیم.

(بیشتر بخوانید: ویزای تجاری آمریکا چیست؟)

انواع گذرنامه کانادا چه هستند؟

1. پاسپورت عادی

این پاسپورت پاسپورتی است که تقریباً همه شهروندان کانادایی دارند و برای شهروندان عادی کانادا که شهروندی کانادا و اقامت دائم کانادا را دارند صادر می‌شود. پاسپورت عادی کانادا جلدش به رنگ آبی تیره است و شما می‌توانید با آن به سفرهای تفریحی یا کاری بروید. پاسپورت عادی کانادا دارای ۳۶ صفحه است و معمولا در آن مهر ورود به یا خروج از کشور زده می‌شود. در صورتی که می‌خواهید این پاسپورت را برای کودک خود بگیرید، اعتبار آن ۵ ساله و برای افراد بالای ۱۶ سال اعتبارش می‌تواند ۵ یا ۱۰ ساله باشد.

(بیشتر بخوانید: برای ویزای سرمایه گذاری امریکا به چه مدارکی نیاز است؟)

1. پاسپورت عادی

2. پاسپورت دیپلماتیک

دولت کانادا برای سیاستمداران، دیپلمات‌ها، نمایندگان دولت و سمت داران عالی رتبه خود پاسپورت دیپلماتیک را صادر می‌کند. به این صورت، این افراد با پاسپورت دیپلماتیک می‌توانند در مجالس سیاسی یا مجمع‌های دیپلماتیک در سطح بین‌المللی حضور داشته باشند. اعتبار پاسپورت دیپلماتیک بسته به دفتر صادر کننده آن می‌تواند متفاوت باشد.

(اگر می‌خواهید در مورد مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

2. پاسپورت دیپلماتیک

3. پاسپورت موقت

پاسپورت موقت کانادایی جلدی به رنگ سفید دارد و دولت کانادا این پاسپورت را برای شهروندان خارج از کانادا صادر می‌کند که نیاز فوری به پاسپورت دارند. در واقع، این پاسپورت یک پاسپورت موقت برای شهروندانی است که می‌خواهند پاسپورت عادی یا پاسپورت دیپلماتیک را دریافت کنند. برای همین هم است که میزان اعتبار پاسپورت موقت حداکثر یک سال است و دفتر صادر کننده آن بسته به شرایط شهروند می‌تواند زمان اعتبار آن را تعیین کند.

(اگر مایل هستید که در مورد مراحل گرفتن ویزای کاری کانادا بیشتر بدانید، از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

3. پاسپورت موقت

4. پاسپورت ویژه

پاسپورت ویژه جلدی سبز رنگ دارد و مخصوص دولتمردانی مثل سناتورها، اعضای پارلمان، کابینه کانادا، کارکنان دولت و افراد غیر دیپلماتی است که از سوی کانادا مامور انجام ماموریت‌های خاص برای دولت کانادا هستند و باید به کانادا سفر کنند. مدت اعتبار این پاسپورت کوتاه مدت است و توسط دفتر صادر کننده آن تعیین می‌شود.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط سنی ثبت نام لاتاری آمریکا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

4. پاسپورت ویژه

مدارک سند سفر

برخی از شهروندان کانادایی در خارج از کشور هستند که به طور موقت دسترسی به پاسپورت خود را از دست می‌دهند. دولت کانادا می‌تواند برای این افراد مدارک سند سفر با اعتبار کوتاه مدت را صادر کند. همچنین، سند سفر پناهندگی به کانادا و سند هویت موقت هم جزو این اسناد محسوب می‌شود.

(برای دانستن بیشتر در رابطه با انواع روش های مهاجرت به کانادا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

مدارک سند سفر

روش‌های دریافت گذرنامه کانادا چه هستند؟

در بسیاری از موارد، برای اخذ پاسپورت در کانادا شما باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید و شهروند آن باشید تا بتوانید پاسپورت آن را به دست بیاورید. اما روش‌های اخذ پاسپورت کانادا چه هستند؟ برای دانستن بیشتر در مورد این موضوع با ما همراه باشید تا در مورد این روش ها توضیح دهیم.

(اگر می‌خواهید در مورد نحوه اخذ اقامت کانادا بیشتر بدانید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

روش‌های دریافت گذرنامه کانادا چه هستند؟

1. پاسپورت کانادا با تولد فرزند

کسانی که به دنبال گرفتن اقامت دائم کانادا برای فرزندشان هستند خیالشان راحت باشد. کانادا برای تمام نوزادانی که در خاک این کشور یا حتی حریم هوایی کانادا متولد می‌شوند، تابعیت کانادایی را در نظر می‌گیرد. این والدین حتی بعد از تولد نوزاد می‌توانند او را به کشور مبدا خود بازگردانند و وقتی فرزندشان به سن قانونی رسید، هنوز هم تابعیت کانادایی خواهد داشت و می‌تواند برای گرفتن گذرنامه کانادا اقدام کند.

(اگر مایل هستید که در مورد انواع پاسپورت آمریکا بیشتر بدانید، از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

1. پاسپورت کانادا با تولد فرزند

عیب روش اخذ پاسپورت با تولد فرزند چیست؟

اما یک عیب بزرگ روش پاسپورت کانادا با تولد فرزند این است که والدین بعد از تولد اگر بخواهند فرزندشان در کانادا بماند، فقط می‌توانند در این کشور اقامت موقت داشته باشند. اگر آنها بخواهند اقامت دائم داشته باشند، باید از طریق راه‌های دیگری مثل کار یا سرمایه‌گذاری و برنامه‌های دیگر اقامت برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند و بعد پاسپورت خود را بگیرند. بنابراین، اخذ پاسپورت کانادا با تولد فرزند امکان پذیر است، اما از راه مستقیم نه.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی گرفتن شهروندی آمریکا به صفحه مربوطه مراجعه کنید.)

عیب روش اخذ پاسپورت با تولد فرزند چیست؟

2. پاسپورت کانادا سرمایه‌گذاری

اگر شما سرمایه‌گذار هستید و سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در کشور دیگر را دارید می‌توانید روش اخذ گذرنامه کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را امتحان کنید. در این روش، شما می‌توانید از طریق کارآفرینی، راه‌اندازی استارتاپ، ثبت شرکت یا خرید ملک در استان‌هایی از کانادا مثل کبک، بریتیش کلمبیا و مینوتا اقدام به سرمایه گذاری در این کشور کنید.

شما با روش اخذ پاسپورت کانادا سرمایه‌گذاری در ابتدا می‌توانید اقامت موقت و بعد اقامت دائم را بگیرید. سپس، زمانی که اقامت دائم را گرفتید و شهروند کانادایی شدید، می‌توانید برای اخذ پاسپورت اقدام کنید.

(برای دانستن بیشتر در رابطه با شرایط سیتیزن شیپ کانادا از صفحه مربوطه بازدید کنید.)

2. پاسپورت کانادا سرمایه‌گذاری

آیا دریافت پاسپورت کانادا با خرید ملک امکان پذیر است؟

گفتیم که خرید ملک یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا است و به شما کمک می‌کند تا در آن کشور ماندگار شوید. با این حال، نباید روش اخذ گذرنامه کانادا با خرید ملک را یک روش مستقیم برای گرفتن اقامت دائم در این کشور بدانید.

در واقع، با خرید ملک شما در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنید و ماندگارتر می‌شوید. به این ترتیب، شانس شما برای گرفتن اقامت دائم در این کشور بیشتر خواهد شد. اما نمی توان ادعا کرد که روش اخذ پاسپورت کانادا با خرید ملک روشی مستقیم برای دریافت گذرنامه کانادایی است.

آیا دریافت پاسپورت کانادا با خرید ملک امکان پذیر است؟

3. دریافت گذرنامه کانادا از طریق پیدا کردن کار

کار کردن در کانادا یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور است. بنابراین، اگر شما در مهارت خاصی تخصص و تجربه دارید و به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط هستید، می‌توانید با شرکت‌های کانادایی در ارتباط باشید و رزومه خود را برای آنها ارسال کنید.

در صورتی که از کارفرمای این شرکت‌ها هم برای شما دعوتنامه رسمی ارائه شود، می‌توانید برای درخواست ویزای کاری کانادا اقدام کنید. در این درخواست، به شما اول ویزای موقت به شما داده می‌شود. سپس، شما می توانید این ویزای موقت را تبدیل به اقامت دائم و بعد برای گرفتن گذرنامه کانادا اقدام کنید.

3. دریافت گذرنامه کانادا از طریق پیدا کردن کار

4. دریافت گذرنامه کانادا از طریق ازدواج

یک روش خوب دیگر برای دریافت گذرنامه کانادا ازدواج با فردی است که شهروند کانادایی است. به این صورت، شما به مدت ۳ تا ۵ سال اقامت موقت در کانادا را می‌گیرید. در این بازه زمانی، اگر بخواهید درخواست اقامت دائم را بدهید، دولت کانادا شرایط ازدواج و مدارک تمکن مالی شما را بررسی می‌کند. اگر شرایط مطلوبی برای اقامت دائم داشته باشید، میتوانید شهروند این کشور شوید و پاسپورت کانادا را دریافت کنید.

4. دریافت گذرنامه کانادا از طریق ازدواج

شرایط اخذ گذرنامه کانادا چه هستند؟

اگر شما در کانادا به روش‌های مختلف اقامت دائم گرفته‌اید و شهروند کانادا را دارید، شرایط اخذ گذرنامه کانادا شما بسته به روش مهاجرتی تان می‌توانند کمی متفاوت باشند. با این حال، یک سری شرایط لازم و کلی برای همه متقاضیان و صرف نظر از روش مهاجرتی آنها وجود دارند که متقاضیان باید همه آنها را داشته باشند.

شرایط اخذ گذرنامه کانادا چه هستند؟

شروط اصلی برای اخذ گذرنامه کانادا

اولین و مهمترین شرط داشتن اقامت دائم در کانادا است که این یک شرط واضح و مهم است. شرط دوم این است که شما باید به اندازه سال‌های اقامتتان در کانادا مالیات پرداخت کرده باشید. علاوه بر این، شما نباید سابقه مجرمانه یا سوء پیشینه‌ای داشته باشید.

یک شرط مهم دیگر هم برای دریافت گذرنامه کانادا مسلط بودن به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی است. همچنین، اگر شما آزمون شهروندی کانادا را گذرانده باشید و نمره کافی در این آزمون را کسب کرده باشید، این هم به شما کمک می‌کند تا پاسپورت کانادا را دریافت کنید.

شروط اصلی برای اخذ گذرنامه کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه کانادا چه هستند؟

اگر شما سنتان بالای ۱۶ سال است و می‌خواهید بدانید که مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه کانادا چه هستند، چند مدرک مهم برای این کار وجود دارد که شما حتماً باید آنها را تهیه کنید. این مدارک عبارتند از:

  • مدارک نشان دهنده هویت مثل پاسپورت، شناسنامه و عکس پاسپورت
  • مدارک دال بر اقامت دائم تان در کانادا را به همراه فرم پر شده درخواست اخذ پاسپورت کانادا
  • اگر در چند سال اخیر اسناد مسافرتی برای شما ارسال شده، آنها را باید همراه به مدارک تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسه به دولت کانادا عرضه کنید

به یاد داشته باشید که شما تمام این مدارک را باید به دو زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه کنید. همچنین، شما باید به غیر از اعضای خانواده‌تان دو شاهد داشته باشید. این دو شاهد باید شهروند کانادایی باشند و از حدود دو سال قبل باید شما را بشناسند. اگر هم دارای کودکی هستید که زیر ۱۶ سال است، شما باید فرم درخواست را برای او پر کنید و مدارک مربوط به اثبات رابطه خونی یا سرپرستی خود با کودک را همراه با عکس و مدرک دال بر اقامت کودکتان به دولت کانادا ارائه کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گذرنامه کانادا چه هستند؟

هزینه دریافت گذرنامه کانادا چقدر است؟

دریافت گذرنامه کانادا بنابر چند عامل متفاوت است. اولین عامل این است که آیا شما در خارج از کانادا یا داخل کانادا می‌خواهید برای دریافت پاسپورت کانادا اقدام کنید؟ دوم اینکه مدت اعتبار پاسپورتتان می‌خواهید چقدر باشد؟ ۵ یا ۱۰ ساله؟ و سوم اینکه سنتان چقدر است؟ بالای ۱۶ سال یا زیر ۱۶ سال؟ با توجه به این عوامل، ما می‌توانیم یک برآورد تخمینی برای هزینه دریافت پاسپورت را برایتان بزنیم.

هزینه دریافت گذرنامه کانادا چقدر است؟

هزینه پاسپورت کانادا برای متقاضیان داخل کانادا

اگر شما بالای ۱۶ سال سن دارید و از داخل خاک کانادا می‌خواهید درخواست دریافت پاسپورت بدهید، بسته به اعتبار آن باید هزینه متفاوتی را بپردازید. برای مثال، اگر شما بخواهید پاسپورتتان ۵ سال اعتبار داشته باشد، باید ۱۲۰ دلار و اگر بخواهید ۱۰ سال اعتبار داشته باشد، باید ۱۶۰ دلار هزینه پرداخت کنید. در صورتی هم که می‌خواهید برای کودک زیر ۱۶ سال خود پاسپورت را بگیرید باید ۶۰ دلار هزینه پرداخت کنید.

هزینه پاسپورت کانادا برای متقاضیان داخل کانادا

هزینه گذرنامه کانادا برای متقاضیان خارج از کانادا

اگر شما در خارج از کانادا زندگی می‌کنید باید از روش‌های غیر حضوری مثل پست و اینترنت درخواست اخذ گذرنامه کانادا را بدهید. اگر بزرگسالی هستید که بالای ۱۶ سال سن دارد، برای دریافت پاسپورت با اعتبار ۵ ساله باید ۱۹۰ دلار و برای دریافت پاسپورت با اعتبار ۱۰ ساله باید ۲۶۰ دلار خرج کنید. این هزینه هم برای کودک زیر ۱۶ ساله شما حدوداً ۱۰۰ دلار خواهد شد.

هزینه گذرنامه کانادا برای متقاضیان خارج از کانادا

فرایند اخذ پاسپورت کانادا چگونه است؟

برای اینکه شما گذرنامه کانادا را بگیرید، با روش‌های مهاجرتی اول باید اقامت موقت 3 تا ۵ ساله داشته باشید. بعد از گذشت این زمان، شما می‌توانید اداره مهاجرت مکانی که در آن زندگی می‌کنید را پیدا کنید و به صورت حضوری مدارک خود را به این اداره تحویل دهید. در پروسه اینترنتی، شما باید مدارک تان را در سایت اداره مهاجرت کانادا بارگذاری کنید.

فرایند صدور گذرنامه کانادا با این روش حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. یک روش دیگر هم ارسال مدارک با پست است. در این روش، شما می‌توانید آدرس اداره مهاجرت محل خود یا اداره مهاجرت مرکزی کانادا را بگیرید و با پست این مدارک را برای آن اداره ارسال کنید که خود این فرایند ۲۰ روز طول خواهد کشید.

فرایند اخذ پاسپورت کانادا چگونه است؟

لینک ‎‎های مهم

Call Now Button