021-22700332-35

ویزای کاری

سالانه میلیون‌ها نفر وارد ایالات متحده می‌شوند و از آن خارج می‌شوند. آمریکا جز محبوب ترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی است. از همین نظر راه های مختلفی برای ورود افراد خارجی در نظر گرفته است. اخذ ویزا، اقامت، شهروندی و پاسپورت آمریکا همگی مواردی هستند که دانستن آنها برای فردی که قصد زندگی، کار و یا تحصیل را در آمریکا دارد از واجبات است. به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله در خصوص اقامت آمریکا، شباهت و تفاوت گرین کارت و ویزا، روش های دریافت اقامت آمریکا، شرایط اخذ، مزایا، مدت زمان صدور، شرایط سفر به خارج از کشور بعد از دریافت اقامت آمریکا و … صحبت کنیم.

اقامت آمریکا

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، کشور آمریکا را در لیست کشورهای مورد نظر خود قرار می‌دهند. کشوری با فرصت های شغلی بسیار زیاد و رفاه اقتصادی بالا که گردشگران و مهاجران را از همه جای دنیا به سمت خود جذب می‌کند. سوال اکثر این افراد هم یکی است: چگونه اقامت آمریکا را بگیریم؟ با دریافت اقامت آمریکا به شما گرین کارت داده می‌شود که اجازه می‌دهد تا همیشه در ایالات متحده بمانید و به هر ایالتی که می‌خواهید نقل مکان کنید، مشغول کار شوید و حتی خانواده‌تان را پیش خود ببرید.

رسیدن به اقامت آمریکا و پس از آن اخذ شهروندی و پاسپورت آمریکا رویایی شیرین برای بسیار از افراد است؛ اما باید بدانید نشدنی نیست. به خاطر تنوع بالای انواع ویزای آمریکا شما می‌توانید با کسب اطلاعات درست و راهنمایی از مشاوران مجموعه Moon Immegration نوع ویزای مناسب خود را یافته و به صورت قانونی وارد خاک کشور آمریکا شده و نسبت به اخذ اقامت اقدام کنید.

اقامت آمریکا

ویزای آمریکا چیست؟

کشور آمریکا جز کشورهایی است که بیشترین تنوع ویزا را برای متقاضیان اخذ ویزا در نظر گرفته و در نتیجه شما راه‌های زیادی برای گرفتن ویزای آمریکا دارید. آمریکا بر خلاف سیستم مهاجرتی قوی ای که دارد اما راه های زیادی برای ورود به کشورش ایجاد کرده است. برای دریافت ویزای آمریکا کافیست نسبت به انواع مختلف ویزای این کشور اطلاعات کافی کسب کرده و ویزای متنتاسب با شرایط خود را پیدا کنید.

ویزای این کشور به دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شود. شما در صورت اخذ هر نوع از ویزای مهاجرتی آمریکا، پس از ورود به این کشور صاحب گرین کارت یا اقامت آمریکا می‌شوید. اما افرادی که با ویزای غیر مهاجرتی به آمریکا سفر می‌کنند پس از اتمام زمان تعین شده ویزا، باید به کشور خود بازگردند البته این افراد می‌توانند حین اقامت برای دریافت ویزای مهاجرتی و اقامت دائم نیز اقدام کنند. به طور مثال بیشتر افرادی که برای تحصیل به آمریکا می‌روند، با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار، اقامت آمریکا را اخذ می‌کنند. بنابراین ویزای غیر مهاجرتی به معنی عدم دریافت اقامت آمریکا نیست.

بنابراین یکی از راه های دریافت اقامت آمریکا، اخذ ویزای مهاجرتی است.

ویزای آمریکا چیست؟

تفاوت گرین کارت و ویزا

تفاوت اساسی گرین کارت و ویزا در این است که کارت اقامت دائم آمریکا، مجوز اقامت دائم در ایالات متحده است، در حالی که ویزا یک مجوز موقتی است. همانطور که پیشتر گفته شد، مهمترین چیزی که باید بدانید این است که ویزای مهاجرتی آمریکا می‌تواند منجر به اخذ اقامت آمریکا و گرین کارت شود، در حالی که داشتن کارت اقامت دائم آمریکا می‌تواند منجر به اخذ شهروندی ایالات متحده شود که بالاترین وضعیتی است که یک خارجی می‌تواند در ایالات متحده به دست آورد.

تفاوت گرین کارت و ویزا

تقاوت های ظاهری

گرین کارت به شکل یک کارت شناسایی عکس دار پلاستیکی و سبز رنگ صادر است؛ در حالی که ویزا به صورت مهر یا برچسبی روی پاسپورت مسافر چسبانده می‌شود.

مدت اعتبار

گرین کارت هر 10 سال یک بار نیاز به تمدید دارد. اما ویزا مدت اعتبار محدودی دارد و این مدت بسته به نوع ویزا متغیر است.

امکان اشتغال

دارندگان کارت اقامت دائم آمریکا مجاز به کار هستند اما دارندگان ویزا تنها در صورت داشتن نوع خاصی از ویزا، امکان کار کردن خواهند داشت.

خارج شدن از آمریکا

فرد دارای گرین کارت می‌تواند به خارج از کشور سفر کند اما حق ندارد بیشتر از یک سال از کشور خارج شود؛ در غیر این صورت گرین کارت وی باطل می‌شود. در حالی که دارنده ویزا بسته به نوع ویزا می‌تواند یک بار یا هر چند بار که بخواهد وارد کشور شود.

شباهت های گرین کارت و ویزا

 • هم ویزا و هم گرین کارت توسط مقامات مهاجرت مدنی ایالات متحده صادر می‌شوند
 • هردو برای شهروندان خارجی صادر می‌شود
 • دارندگان کارت اقامت دائم آمریکا و اکثر دارندگان ویزا (به جز کسانی که با اهداف گردشگری، درمانی، آموزشی و غیره وارد ایالات متحده می‌شوند) مجاز به کار در ایالات متحده هستند
 • اگر فرد دارای گرین کارت یا ویزا مرتکب جرم شود، گرین کارت یا ویزا باطل می‌شود و از کشور دیپورت می‌شود
 • با هیچ کدام حق رای نخواهید داشت

شباهت های گرین کارت و ویزا

انواع روش‌های دریافت اقامت آمریکا

برای دریافت اقامت آمریکا و گرین کارت روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم:

1. درخواست اقامت آمریکا برای بستگان درجه اول (مبتنی بر خانواده)

دریافت اقامت آمریکا مبتنی بر خانواده یک نوع ویزای مهاجرتی است که به متقاضی اجازه می‌دهد به اعضای درجه یک خانواده خود یعنی همسر، فرزندان، والدین، خواهر و برادر خود در ایالات متحده بپیوندد. اقوام دورتر مانند پدربزرگ، مادربزرگ و فرزندان عمو و عمه و … واجد شرایط دریافت این نوع اقامت نیستند.

دریافت اقامت آمریکا از طریق خانواده به این معنی است که می‌توانید به طور دائم به ایالات متحده مهاجرت کنید. شما می‌توانید در هر ایالتی که می‌خواهید زندگی کنید، تحصیل کنید، برای یک کارفرمای آمریکایی کار کنید، گواهینامه رانندگی بگیرید و در بازه های زمانی مشخص به خارج از ایالات متحده سفر کنید.

1. درخواست اقامت آمریکا برای بستگان درجه اول (مبتنی بر خانواده)

انواع اقامت آمریکا مبتنی بر حمایت اعضای خانواده

اقامت آمریکا از نوع خانوادگی انواع مختلفی دارد و به وضعیت فردی که خانواده شماست و در ایالات متحده زندگی می‌کند بستگی دارد. برای افرادی که اعضای خانواده شان شهروند آمریکا هستند این نوع ویزاها مهاجرتی وجود دارد:

 • ویزای IR-1: برای همسر یک شهروند ایالات متحده
 • ویزای IR-2: برای فرزندان مجرد زیر 21 سال یک شهروند ایالات متحده
 • ویزای IR-3: برای کودکانی که در خارج از کشور توسط یک شهروند آمریکایی به فرزندی پذیرفته شده‌اند
 • ویزای IR-4: برای کودکانی که باید در داخل ایالات متحده توسط یک شهروند آمریکایی پذیرفته شوند
 • ویزای IR-5: برای والدین شهروندان ایالات متحده که حداقل 21 سال سن دارند

اگر اعضای خانواده شما صرفا اقامت آمریکا را دارند، می توانند برای این دسته از ویزاها برای شما اقدام کنند:

 • ویزای F-1: به پسران و دختران مجرد شهروندان ایالات متحده و فرزندان خردسال آنها داده می شود
 • ویزای F-2A: به همسر و فرزندان خردسال (ویزای F-2A) مقیم آمریکا داده می‌شود
 • ویزای F-2B: به فرزندان بزرگسال مقیم دائم و قانونی ایالات متحده داده می‌شود
 • ویزای F-3: به فرزندان متاهل شهروندان آمریکایی داده می‌شود که با همسر و فرزندان خردسال خود به ایالات متحده می‌روند.
 • ویزای F-4: به خواهر و برادر شهروندان آمریکایی داده می‌شود که با همسر و فرزندان خردسال خود به ایالات متحده می روند. برای درخواست این ویزا، شهروند ایالات متحده باید حداقل 21 سال سن داشته باشد.

انواع اقامت آمریکا مبتنی بر حمایت اعضای خانواده

2. اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج

شهروندان آمریکا از دو طریق می‌توانند همسر خارجی (زن یا شوهر) خود را برای زندگی به ایالات متحده‌ی آمریکا بیاورند و برای همسر خود اقامت آمریکا درخواست کنند:

 1. ویزای مهاجرتی برای همسر شهروند آمریکا (IR1 یا CR1)
 2. ویزای مهاجرتی برای همسر (K-3): به این نکته باید توجه شود که درخواست ویزای رمهاجرتی برای فردی که با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده است باید ثبت شود و ویزا باید در کشوری که ازدواج در آن ثبت شده، صادر شود. پس از تکمیل مراحل ویزا و صدور ویزا، همسر خارجی می‌تواند به آمریکا سفر کند و منتظر رسیدگی به پرونده ویزای مهاجرت باشد. برای این کار دو دادخواست لازم است: فرم I-130 و فرم I-129F
 3. ویزای K-1: شهروندان ایالات متحده آمریکا می‌توانند نامزد خود را با ویزای مهاجرتی برای نامزد (K-1) برای ازدواج و زندگی در این کشور به آمریکا بیاورند. برای این دادخواست لازم است فرم I-129 F برای نامزد را پر کنید.

3. دریافت اقامت آمریکا مبتنی بر اشتغال

ویزای H1B، محبوب ترین ویزای کاری غیر مهاجرتی برای ایالات متحده است. مدت اعتبار ویزای H1B حداکثر به مدت 6 سال است و پس از گذشت زمان مشخص شده، فرد ملزم به بازگشت به کشور خود می‌باشد. ایالات متحده مهلتی 10 روزه پس از انقضای ویزای H1B به نیروهای کار می‌دهد تا مقدمات بازگشت به کشور خود یا تمدید اقامت خود را فراهم کنند.

3. دریافت اقامت آمریکا مبتنی بر اشتغال

 تبدیل ویزای H1B به اقامت دائم

اکثر دارندگان ویزای H1B می‌خواهند اقامت آمریکا را دریافت کنند و از آنجایی که ویزای H1B با وجود غیر مهاجرتی بودن، دوگانه است، دارندگان آن واجد شرایط برای درخواست اقامت دائم هستند. اخذ اقامت آمریکا مبتنی بر استخدام باید توسط کارفرمای شما در ایالات متحده آغاز شود؛ کارمند یا هر شخص دیگری نمی‌تواند روند درخواست اقامت آمریکا را شروع کند. به همین دلیل، قبل از شروع فرآیند دریافت اقامت آمریکا، باید یک کارفرمای آمریکایی را پیدا کنید که مایل به استخدام و حمایت مالی از شما باشد.

این پروسه ممکن است ماه ها و حتی سالها طول بکشد و به نسبت پیچیده است به همین دلیل اکثر افراد به یک وکیل مهاجرتی مراجعه می‌کنند. شرکت مون ایمگریشن با مشاوران متخصص در زمینه مهاجرت به آمریکا به شما کمک می‌کند.

4. دریافت اقامت آمریکا از طریق کار

کسانی که مهارت‌های شغلی کافی دارند می‌توانند برای دریافت ویزای آمریکا به عنوان کارگران دائمی و مهاجر به همراه خانواده‌های خود اقدام کنند. اقامت آمریکا با داشتن تحصیلات، تخصص، واجد شرایط بودن و مجموعه مهارت‌ها امکان‌پذر خواهد بود. اکثر این نوع ویزای آمریکا نیاز به پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آمریکایی دارای گواهینامه‌ی مناسب وزارت کار ایالات متحده دارد که تایید کند افراد متخصص و کافی برای زمینه‌ی کاری مورد نظر وجود ندارد. پنج نوع اصلی ویزای مبتنی بر اشتغال وجود دارد:

4. دریافت اقامت آمریکا از طریق کار

دریافت اقامت آمریکا با ویزای EB-1

ویزای EB-1 شامل افرادی می‌شوند که دارای توانایی‌های خارق‌العاده هستند؛ مانند متخصصان تجارت، دانشگاهیان و محققان، دانشمندان، هنرمندان یا ورزشکاران. این نوع ویزای آمریکا برای اشتغال نیاز به گواهی کار ندارد و خانواده‌ی این افراد نیز می‌توانند برای ویزا اقدام کنند. افرادی که به دنبال مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای نخبگان هستند و یا می‌خواهند از مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا استفاده کنند، باید برای این نوع ویزا اقدام کنند.

گرفتن اقامت آمریکا با ویزای EB-2

ویزای EB-2 برای این افراد در دسترس است:

 • متخصصان دارای مدارک پیشرفته یا معادل خارجی آن
 • افراد دارای حداقل 10 سال تجربه در یک حرفه‌ی خاص
 • افرادی که استخدام آنها در راستای منافع ملی آمریکا است

این ویزا نیز برای افرادی است که می‌خواهند از مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آمریکا استفاده کنند.

گرفتن اقامت آمریکا با ویزای EB-2

اخذ اقامت آمریکا با ویزای EB-3

ویزای آمریکا EB-3 برای کسانی که مدرک لیسانس یا معادل آن را دارند و همینطور کارگران ماهر و غیرماهر که پیشنهاد کار غیرموقت از یک کارفرمای آمریکایی دارند، در دسترس است.

دریافت اقامت آمریکا با ویزای EB-4

ویزای EB-4 یک دسته‌ی تخصصی از ویزا است که واجد شرایط بودن آن شامل موارد زیر می‌شود اما محدود به این موارد نیست:

 • برخی کارکنان مذهبی
 • کارمندان پست‌های خدمات خارجی ایالات متحده
 • کارمندان بازنشسته‌ی سازمان‌های بین‌المللی و غیره

دریافت کارت اقامت دائم آمریکا با ویزای EB-5

ویزای EB-5 شامل برنامه‌ی سرمایه‌گذار مهاجر می‌شود. این نوع ویزای آمریکا برای کسانی در دسترس است که 1.8 میلیون دلار در یک شرکت تجاری جدید سرمایه‌گذاری کنند که حداقل 10 کارگر تمام وقت آمریکایی داشته باشد یا 900 هزار دلار در یک سرمایه‌گذاری تجاری جدید در یک منطقه‌ی شغلی هدفمند با حداقل 10 کارگر تمام وقت آمریکایی هزینه کنند.

5. اخذ اقامت آمریکا از طریق لاتاری

تا به اینجای متن تنها راه های ورود به آمریکا را اخذ یکی از دو نوع ویزای مهاجرتی و یا غیر مهاجرتی بیان کردیم اما یک راه دیگر برای زندگی در آمریکا هست و آن لاتاری است. برنامه مهاجرتی لاتاری به افراد کشورهایی با نرخ پایین مهاجرت به ایالات متحده اجازه می‌دهد تا به طور تصادفی در قرعه کشی انتخاب شوند و اقامت دائم دریافت کنند.

لاتاری یا قرعه کشی گرین کارت یک برنامه مهاجرتی است که به افرادی از کشورهایی که زیاد به ایالات متحده مهاجرت نکرده‌اند اجازه می‌دهد شانس خود را برای دریافت اقامت آمریکا امتحان کنند. تمامی ملیت ها حق شرکت در لاتاری را دارند. تعداد اقامت های صادر شده توسط لاتاری محدود است و سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) تصمیم می‌گیرد که چه تعداد اقامت در سال صادر شود؛ چرا که این سازمان نمی‌تواند بیش از 7٪ از سهم اقامت را به یک کشور خاص اختصاص دهد و باید آنها را به طور مساوی توزیع کند.

5. اخذ اقامت آمریکا از طریق لاتاری

6. ویزای SB-1

این نوع گرین کارت برای کسانی است که قبلا گرین کارت داشته‌اند اما بیش از یک سال خارج از ایالات متحده مانده‌اند. اگر فرد دلیل قانع کننده ای مانند ابتلا به بیماری ای که پزشک اجازه سفر ندهد، بارداری، عدم صدور مجوز برای خروج از کشور، دعوای خانوادگی که طی آن اسناد سفر شما مخفی شده باشد و یا زندانی شدن ارائه دهد، می‌تواند دوباره نسبت به دریافت گرین کارت اقدام کند.

شرایط اخذ اقامت آمریکا (گرین کارت)

برای دریافت اقامت آمریکا لازم است واجد برخی شرایط باشید که ما در ادامه به تفصیل به آنها پرداخته‌ایم:

 • فردی که برای اخذ کارت اقامت دائم آمریکا اقدام می‌کند باید در کشوری به جز ایالات متحده زندگی کند. اگر در ایالات متحده هستید و می‌خواهید درخواست کارت اقامت دائم آمریکا کنید باید مراحل دیگری را طی کنید
 • اگر در ایالات متحده هستید، باید ویزای دو منظوره داشته باشید؛ ویزای دو منظوره، موقتی است، اما به شما این امکان را می‌دهد که پس از مدت زمان معینی برای اخذ کارت اقامت دائم آمریکا اقدام کنید. ویزای H-1B، نمونه‌ای از ویزای دو منظوره است.
 • برای اخذ اقامت آمریکا مبتنی بر خانواده، یکی از اعضای خانواده ی شما (همسر، فرزند، خواهر، برادر و والدین) باید اقامت آمریکا را داشته باشد یا شهروند آمریکا باشد. علاوه بر این، این فرد خانواده شما باید ثابت کند تا چند ماه اول پس از نقل مکان و تا زمانی که شما در ایالات متحده  مشغول به کار شوید، قادر است از نظر مالی از شما حمایت کند.
 • اگر میخواهید از طریق یکی از اعضای خانواده خود اقامت آمریکا را دریافت کنید، باید این عضو خانوادتان حداقل 21 سال سن داشته و آدرس محل سکونت خود در آمریکا را نیز برای اثبات اینکه در آنجا زندگی می‌کند، ارائه دهد.
 • اگر مایل به دریافت اقامت آمریکا از طریق کار هستید باید ثابت کنید که پیشنهاد شغلی دارید. ارائه مدارکی نظیر قرارداد امضا شده یا نامه امضا شده از طرف کارفرمای شما، نشان می‌دهد پس از دریافت اقامت آمریکا چه زمانی کار را شروع می‌کنید. توافقات شفاهی توسط هیچ مؤسسه آمریکایی در مورد اخذ کارت اقامت دائم آمریکا پذیرفته نمی‌شود؛ بنابراین مطمئن شوید که مدرک معتبری دارید که ثابت می‌کند شما در ایالات متحده مشغول به کار خواهید شد.
 • کارفرمای شما باید حداقل شرایط ثبات مالی را داشته باشد. اگر شغلی دارید، باید مطمئن شوید که کارفرمای شما پول کافی برای پرداخت حقوق شما را دارد. موسسات صادر کننده کارت اقامت دائم آمریکا و ویزاهای مهاجرتی از شرکت حامی ویزای شما درخواست صورت‌های مالی خواهند کرد. اگر صورت‌های مالی نشان دهد که کارفرما پول کافی برای پرداخت حقوق شما را ندارد، نمی‌توانید اقامت آمریکا دریافت کنید.
 • اگر قبلا در ایالات متحده بودید، باید تمام قوانین و مقررات را رعایت کرده باشید و بیش از مدت اعتبار ویزا در آمریکا نمانده باشید.
 • عدم سو سابقه جنایی

شرایط اخذ اقامت آمریکا (گرین کارت)

مراحل دریافت اقامت آمریکا

پس از دریافت انواع ویزای مهاجرتی باید درخواست اخذ کارت اقامت دائم آمریکا را آغاز کنید. رسیدگی به درخواست دریافت اقامت آمریکا حدود 7 تا 33 ماه طول می‌کشد. برای دریافت اقامت مراحل خاصی وجود دارد که به شرح زیر است:

1. باید یک نامه از طرف حامی خود داشته باشید

حامی شما که می تواند اعضای خانواده یا کارفرمای شما باشد باید از طرف شما برای اخذ اقامت درخواست کند. فرم درخواست اقامت از طرف اعضای خانواده فرم I-130 است و فرم درخواست اقامت آمریکا از طرف کارفرما فرم I-140 است. فرم این دادخواست باید در اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) ثبت شود و هزینه گرین کارت پرداخت شود.

2. بسته NVC را دریافت کنید

اگر درخواست شما تأیید شود، NVC بسته‌ای را برای شما ارسال می‌کند. USCIS درخواست را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا واجد شرایط هستید یا خیر. اگر درخواست شما را تایید کنند، مدارک شما به مرکز ملی ویزا (NVC) می‌رود که بسته‌ای را برای شما به کشور محل اقامتتان ارسال می‌کند. بسته حاوی تمام دستورالعمل ها و فرم هایی است که باید برای درخواست خود پر کنید. NVC این بسته را تا زمانی که تاریخ اولویت شما فعلی نباشد ارسال نخواهد کرد.

3. دریافت ویزا برای سفر به آمریکا

با پیروی از دستورالعمل های بسته NVC، تمام هزینه های درخواست اخذ اقامت امریکا را پرداخت کرده و از سفارت ایالات متحده در کشور محل اقامت خود وقت بگیریدو مدارک پشتیبان خود را برای سفارت ارسال کنید.

3. دریافت ویزا برای سفر به آمریکا

4. به ایالات متحده سفر کنید

هنگامی که درخواست ویزای شما تایید شود، سفارت ایالات متحده یک بسته ورود به شما می‌دهد که باید در اولین سفر به ایالات متحده آن را با خود بیاورید و حق باز کردن این بسته را ندارید. هنگام ورود به مرز آمریکا مقام مهاجرتی در بسته را باز خواهد کرد و مشخص می‌کند که آیا اجازه ورود به ایالات متحده را دارید یا نه. به خاطر داشته باشید که حتی اگر ویزا داشته باشید، تضمینی برای اجازه ورود شما به ایالات متحده نیست و تصمیم نهایی منوط به نظر مقام مهاجرتی داخل فرودگاه است.

پس از ورود به ایالات متحده، باید فرم I-485 که مربوط به درخواست ثبت اقامت آمریکا است را باید به سازمان USCIS ارسال کنید. این فرم همان فرمی است که بر اساس آن کارت اقامت آمریکا یا همان گرین کارت به شما داده می‌شود. پس از اینکه USCIS درخواست شما را به مدت یک تا چهار هفته پردازش و تایید کرد، گرین کارت شما از طریق پست ارسال خواهد شد.

4. به ایالات متحده سفر کنید

USCIS چیست؟

سازمان خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) مرجع اصلی رسیدگی به ویزاهای ایالات متحده است. این اسناد درخواست ها را پذیرفته و پردازش می کنند، درباره ارائه دادخواست از کارفرمایان آمریکایی برای استخدام نیروی کار خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند، سوابق دقیق تمام مهاجرین به ایالات متحده را ضبط می کند و ویزا صادر می‌کند.

مزایای اخذ اقامت آمریکا

 • امکان درخواست شهروندی آمریکا پس از 5 سال
 • دولتی حق تبعیدشما را نخواهد داشت
 • حمایت قانونی توسط دولت آمریکا
 • حمایت از اعضای خانواده
 • امکان سفر آسان به خارج از ایالات متحده
 • حق زندگی و سفر به هر نقطه از ایالات متحده

مدت زمان صدور کارت اقامت دائم آمریکا

رسیدگی به درخواست گرین کارت بین 7 تا 33 ماه طول می‌کشد که البته این زمان با توجه به نوع گرین کارت متفاوت است. پردازش درخواست کارت اقامت دائم آمریکا مبتنی بر اعضای خانواده بین 1 تا 10 سال و پردازش کارت اقامت دائم آمریکا مبتنی بر استخدام می‌تواند از 1 سال برای ویزاهای کم تقاضا و تا 4 یا 6 سال برای ویزاهای پر تقاضا باشد.

مدت زمان صدور کارت اقامت دائم آمریکا

چگونه با ویزای آمریکا شهروندی و اقامت آمریکا دریافت کنم؟

اخذ شهروندی ایالات متحده یک فرآیند طولانی است. اگر ویزای غیر مهاجرتی آمریکا دارید، ابتدا باید ویزای مهاجرتی آمریکا را دریافت کنید. برخی از ویزاهای غیرمهاجرتی ایالات متحده، دو منظوره هستند، به این معنی که پس از تکمیل شرایط می‌توانید وضعیت خود را تغییر دهید و ویزای مهاجرتی بگیرید. بعد از دریافت ویزای مهاجرتی باید 5 سال آن را حفظ کرده و کمتر از یک سال از آمریکا خارج شوید تا اقامت دائم بگیرید و سپس برای اخذ شهروندی و پاسپورت آمریکا اقدام کنید.

چگونه با ویزای آمریکا شهروندی و اقامت آمریکا دریافت کنم؟

شرایط سفر به خارج از کشور پس از اخذ اقامت آمریکا

اگر فردی قصد دارد بعد از دریافت اقامت آمریکا، پاسپورت و شهروندی آمریکا را نیز داشته باشد، می تواند برای مدت محدودی (حداکثر یک سال) به خارج از ایالات متحده سفر کند. همچنین دارنده اقامت آمریکا می‌تواند بدون ویزا به مناطق زیر سفر کند:

 • کانادا
 • مکزیک
 • کاستاریکا
 • گرجستان
 • جزایر ویرجین بریتانیا
 • آروبا و کوراسائو
 • بالکان
 • سنگاپور
 • پرو

از سوی دیگر، اینکه آیا می‌توانید بدون ویزا وارد کشورهای دیگر شوید یا نه، همه اینها به ملیت شما و سیاست صدور ویزا بین کشور خود و کشور مقصد بستگی دارد. یعنی اگر به طور مثال قصد بازدید از کشورهای شنگن در حوزه اروپا را دارید، ملیت شما تعیین می‌کند که آیا باید برای اخذ ویزای شینگن از ایالات متحده درخواست دهید یا خیر.

شرایط سفر به خارج از کشور پس از اخذ اقامت آمریکا

اقامت آمریکا و بیمه درمانی

داشتن بیمه درمانی برای شهروندان یا مقیمان الزامی نیست. با این حال، به دلیل هزینه‌ی بالای درمانی در ایالات متحده، توصیه می‌شود که تحت پوشش بیمه باشید. تنها ویزیت پزشک متخصص صدها دلار و هر شب بستری شدن در بیمارستان هزاران دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

لینک ‎‎های مهم